Syn.: Papaver album Mill. Papaver hortense Garsault, Papaver officinale C. C. Gmel.
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Papaver somniferum

Papaver somniferum

Rozšíření: Předek tohoto druhu (patrně Papaver somniferum subsp. setigerum) pochází snad ze Středozemí nebo Blízkého východu. V Evropě se mák pěstuje již od neolitu jako kulturní plodina, v současnosti se pěstuje celosvětově (s výjimkou nejchladnějších oblastí). U nás se pěstuje především v teplejších oblastech, občas zplaňuje.
Popis: Jednoletá bylina, modře ojíněná, 30–180 cm vysoká, lodyha přímá, jednoduchá nebo větvená, lysá, listnatá, listy celistvé, zubaté, prostřední poloobjímavé, korunní lístky bílé, růžové až fialové, na bázi občas s tmavší skvrnou, kvete od června do srpna. Plodem je tobolka.
Využití: Pěstuje se v mnoha kultivarech jako významná plodina pro výrobu oleje, v potravinářství se využívají i semena. Vysazuje se také v zahradách jako okrasná letnička. Z nezralých makovic se získává opium – z tohoto důvodu je pěstování máku setého v některých zemích světa přísně kontrolováno. Od pradávna se používal v lidové medicíně, především jako prostředek na utišení bolesti. Makovice měly své místo i v magii.
Papaver somniferumPapaver somniferum
Fotografoval Jindřich Houska, dne 25. 6. 2005 (Německo, Fränkische Schweiz, Stadelhofen).