Syn.: Baccharis quadrangularis Meyen, Lepidophyllum cupressinum (Phil.) Kuntze, Lepidophyllum meyenii A. Gray, Lepidophyllum quadrangulare (Meyen) Benth. et Hook. f., Lepidophyllum tola Cabrera, nom. illeg., Parastrephia lepidophylla (Wedd.) Cabrera, Polyclados cupressinus Phil.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Parastrephia quadrangularis
Rozšíření: Středoandský druh, vyskytuje se v jižním Peru, jihozápadní Bolívii, severozápadní Argentině a v severním Chile.
Ekologie: Charakteristická a místy i dominantní rostlina suché puny, roste společně s druhy Azorella compacta, Fabiana bryoides, Festuca orthophylla, Junellia pappigera, Parastrephia lucida, Tetraglochin cristata aj., objevuje se v nadmořských výškách od 3000 až do 4700 m. Kvete po celý rok.
Parastrephia quadrangularis
Popis: Keř, 25–80(–150) cm vysoký, bohatě větvený, lysý nebo jen řídce chlupatý, s větvemi v průřezu hranatými. Listy jsou uspořádané spirálovitě, přisedlé, čárkovité, 2–5 mm dlouhé, k větvi přitisklé, celokrajné. Úbory jsou terminální, většinou jednotlivé, zákrov je zvonkovitý, 3–4řadý, zákrovní listeny jsou kopinaté, zelené, lysé nebo velmi řídce chlupaté; jazykovité květy chybí, trubkovité květy jsou 4–6,5 mm dlouhé, žlutooranžové. Plody jsou nažky s chmýrem.
Poznámka: Rod Parastrephia zahrnuje jen tři druhy, všechny rostou v suché andské puně, kromě tohoto a již dříve představeného druhu Parastrephia lucida je to ještě Parastrephia teretiuscula z hor jižní Bolívie a severu Chile, s větvemi v průřezu okrouhlými, hustě chlupatými, listy menšími a výrazně k větvi přitisklými.
Parastrephia quadrangularis
Parastrephia quadrangularis
Parastrephia quadrangularis
Parastrephia quadrangularis
Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 9. 9. 2015 (Bolívie, Tiwanaku) a 11. 9. 2015 (Bolívie, Parque nacional Sajama).