Syn.: Paronychia capitata auct., non (L.) Lam, Illecebrum capitatum L., Illecebrum kapela Hacq.
Česká jména: chrustavečka (Presl 1846), nehtovec hlavatý (Sloboda 1852), chrustavečka (Nauman 1946), stříbřenka hlavičkatá (Dostál 1950), stříbřenka klubíčkatá (Dostál 1989, Mareček 1999)
Slovenská jména: striebrenka hlavičkatá (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Paronychia kapela
Rozšíření: Roste v jihoevropských pohořích od Španělska přes Francii, Itálii a země bývalé Jugoslávie po Rumunsko. Je rozlišováno pět poddruhů. U nás neroste, na Slovensku byla údajně pozorována zplanělá u Plaveckého Podhradí (okr. Malacky).
Ekologie: Vyhledává skalnatá stanoviště a sutě, v nadmořských výškách od 1000 až téměř do 3000 m n. m. Druh kvete od května do srpna.
Paronychia kapela
Popis: Vytrvalé, bohatě větvené byliny s četnými sterilními i květonosnými plazivými lodyhami vytvářejícími adventivní kořeny. Rostliny tvoří polštářovité porosty s výškou 5–25 cm. Lodyhy jsou zprvu pýřité, později lysé, tuhé, vzájemně propletené. Listy eliptické až obvejčité, 2–5 mm dlouhé, 1–2,5 mm široké, tuhé, lesklé, na okrajích drsně chlupaté. Palisty kopinaté, poněkud kratší než listy. Kulovitá květenství 8–15 mm v průměru, koncová, velmi bohatá, listeny blanité, široce vejčité až okrouhlé, téměř dvakrát delší než nevýrazné květy. Květy bez vyvinuté koruny, 1,7–3,0 mm v průměru, zelené kališní lístky čárkovitě podlouhlé, řidčeji podlouhle kopinaté, po okrajích brvité. Plodem je nažka.
Poznámka: Druh je často pěstován v zahradách pro svou schopnost porůstat kameny a tvořit dekorativní polštářovité porosty.
Paronychia kapela
Paronychia kapela
Fotografováno dne 18. 8. 2009 (Francie, Parc National des Pyrénées, Pic du Midi de Bigorre).