Přírodní park El Parque Natural Metropolitano je jediný svého druhu v celé Střední Americe. Chrání přírodní oblast tropického lesa uvnitř panamského hlavního města Ciudad de Panamá. Park se rozkládá na ploše 232 hektarů, na kopci severně od centra mezi frekventovanými silnicemi La Amistad a Ascanio Villalaz a řekou Corundú. Přímo parkem vede silnice Via Juan Pablo II. El Parque Natural Metropolitano je zařazen do národního systému chráněných území Panamy (SINAP).
El Parque Natural Metropolitano, Panama
O provoz parku se starají místní i celostátní nevládní neziskové organizace zabývající se ochranou životního prostředí. Jejich cílem je poskytnout obyvatelům města odpočinek, podporovat environmentální vzdělávání a podpořit výzkum a vědu. Na území parku se nachází tropický deštný les a tropický suchý les (ekosystém, který téměř zmizel v jiných oblastech země). Můžeme v něm vidět téměř 300 druhů rostlin, včetně stromů, které zde dosahují výšky 30 až 35 metrů. V bujné vegetaci žije přes 300 druhů zvířat – 45 druhů savců, 227 ptáků, 36 plazů a 18 zástupců obojživelníků. V parku se nacházejí také stanoviště stěhovavých ptáků, kteří migrují ze Severní Ameriky právě zde.
Za zmínku stojí rovněž skutečnost, že na území parku došlo k bitvě při americké invazi ke svržení diktátora Manuela Noriegy. Betonové stavby přímo za vchodem byly za druhé světové války využívány jako montovna leteckých motorů.
El Parque Natural Metropolitano, Panama
Parkem vede celkem pět tras o celkové délce 4,7 km:
První trasa v délce necelého kilometru „Los Momótides“ má název po ptáku momotu (pilanu) černolícím (Momotus momota), který žije v lesích Střední Ameriky, severní a střední části Jižní Ameriky a na Trinidadu a Tobagu. Od návštěvnického centra a ostatních stezek ji izoluje rušná dopravní komunikace Via Juan Pablo II.
Za návštěvnickým centrem začíná druhá stezka „Los Caobos“, která se pyšní exempláři majestátního stromu „Caobo“ (Swietenia macrophylla). Trasa patří mezi namáhavější, vede do kopce, z kterého jsou zajímavé pohledy na hlavní město Panamy Ciudad de Panamá.
El Parque Natural Metropolitano, Panama
Nejkratší z pěti stezek „El Roble“ vděčí za svůj název dubu. Můžeme tu však najít strom Tabebuia rosea (Bignoniaceae) s nádhernými růžovými květy. Tato stezka nejen prochází návštěvnickým centrem, ale navíc propojuje trasu „La Cienaguita“ a „Los Caobos“.
Na pěšině „La Cienaguita“ se v období dešťů vytváří malá bažina. Podle té je taky cesta pojmenována. Rostou se zde stromy obřích rozměrů Pseudobombax septenatum nebo Cavanillesia platanifolia (oba Malvaceae).
El Parque Natural Metropolitano, PanamaEl Parque Natural Metropolitano, Panama
Poslední stezkou, která sousedí s „La Cienaguita“, je „Mono Tití“. Tady můžeme najít malého primáta Saguinus geoffroyi. Z nejvyššího bodu stezky „Mirador Lookout Point“ (150 metrů nad mořem) je pěkný panoramatický výhled na hlavní město Panamy, na záliv a Panamský průplav až ke zdymadlu Miraflores a Parque Nacional Soberanía. Druhá vyhlídka „Los Trinos“ slouží k pozorování ptactva.
El Parque Natural Metropolitano, Panama
Fotografováno dne 13. 3. 2014.