Syn.: Achoriphragma lancifolium (Popov) Soják, Neuroloma lancifolium (Popov) Botsch., Parrya glaucifolia Botsch. et Vved. ex Nikitina
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Parrya lancifolia
Rozšíření: Endemit středoasijského pohoří Ťan-šan, vyskytuje se na pomezí Kazachstánu, Kyrgyzstánu a západočínské autonomní oblasti Sin-ťiang.
Ekologie: Roste na horských loukách a pastvinách, na travnatých svazích, v nadmořské výšce zhruba od 2300 do 3000 m. Kvete od června do července.
Parrya lancifolia
Popis: Vytrvalá bylina, 5–30 cm vysoká, trsnatá, žláznatě chlupatá nebo lysá, s větveným kaudexem, který je pokrytý zbytky starých řapíků. Listy jsou nahloučeny v přízemní růžici, řapíky jsou 1–6 cm dlouhé, listové čepele jsou úzce kopinaté až kopinaté, 2–9 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, chlupaté nebo lysé. Květenství je hroznovité, 2–10květé; kališní lístky jsou čárkovité, 9–12 mm dlouhé a 2–3 mm široké, purpurové, lysé, chlupaté nebo žláznaté; korunní lístky jsou široce obvejčité, 2,5–3 cm dlouhé a 0,8–1,5 cm široké, purpurové, na bázi nehetnaté, na vrcholu výrazně vykrojené. Plodem je úzká šešule, 4–9(–11) cm dlouhá a jen 4–6 mm široká.
Poznámka: V rodu Parrya je v současnosti akceptováno 35 druhů, vyskytují se ve střední a východní Asii, na severu východní Evropy a v Severní Americe. Osobností, které byla vzdána pocta tímto rodovým jménem, byl americký lékař a botanik Charles Christopher Parry (1823–90).
Parrya lancifolia
Parrya lancifolia
Fotografováno v létě 1989 (Kyrgyzstán, Ťan-šan, rozvodí řek Tekes a Sary Džas).