Syn.: Parthenium amplectens Rafin., Parthenium auriculatum Britton, Parthenium hispidum Raf.
Česká jména: sambaba (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Parthenium integrifolium
Rozšíření: Druh východní části USA, vyskytuje se v povodí řeky Mississippi, od východní Oklahomy po západní Indianu, od Wisconsinu na severu až po Louisianu na jihu, na východě se však areál táhne ještě přes Kentucky a severní Alabamu až k atlantickému pobřeží do Virginie a obou Karolin.
Ekologie: Roste na lesních světlinách a v lesních lemech, v prérii, ale také na úhorech a ruderálních stanovištích, v nadmořských výškách od 10 až do 500 m. Kvete od května do září.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 30–60(–120) cm dlouhou, větvenou, rýhovanou, jemně chlupatou, v dolní části i lysou. Listy jsou střídavé, dolní řapíkaté, horní přisedlé, kopinaté až vejčité, 3–35 cm dlouhé a 2–12 cm široké, po okraji obvykle vroubkované až pilovité, někdy hrubě zubaté až laločnaté, na vrcholu špičaté, chlupaté, drsné. Úbory vyrůstají v chocholících nebo latách, jejich stopky jsou 1–8(–12) mm dlouhé; zákrov je polokulovitý, vnějších zákrovních listenů je 5(–6), jsou kopinaté až vejčité, 3–5 mm dlouhé, vnitřních je 5(–6), jsou skoro okrouhlé, 4–6 mm dlouhé; Jazykovitých květů je 5(–6), jsou samičí, ligula je vejčitá až skoro okrouhlá, jen 1–2 mm dlouhá, bílá; trubkovitých květů je 15–35, jsou funkčně samčí. Plodem je nažka.
Využití: I ve střední Evropě se tato rostlina dobře uplatňuje v zahradách, je vhodná spíše do přírodněji koncipovaných zahrad. Původní Američané používali tento druh sambaby ve své medicíně.
Parthenium integrifoliumParthenium integrifolium
Parthenium integrifolium
Parthenium integrifolium
Parthenium integrifolium
Parthenium integrifolium
Parthenium integrifolium
Fotografováno dne 1. 7. 2018 (Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).