PARTHENOCISSUS QUINQUEFOLIA (L.) Planch. – přísavník pětilistý / pavinič päťlistý

Syn.: Ampelopsis hederacea DC., Ampelopsis latifolia Tausch, Ampelopsis pubescens Schltdl., Ampelopsis quinquefolia Michx., Hedera quinquefolia L., Parthenocissus hirsuta (Pursh) Graebn., Parthenocissus pubescens Graebn., Psedera quinquefolia (L.) Greene, Vitis quinquefolia (L.) Lam.
Česká jména: loubinec břečtanový (Presl 1846), réva planá, loubinec, divoké víno (Polívka 1900), loubinec pětilistý, divoké víno (Polívka 1912), loubinec psí víno (Dostál 1950), přísavník pětilistý (Hieke 1978), loubinec pětilistý (Dostál 1989), přísavník pětilistý, psí víno (Mareček 1999), loubinec pětilistý, loubinec pýřitý (Kubát 2002)
Slovenská jména: divý vinič päťlistý (Dostál 1950), pavinič päťlistý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Vitaceae Juss. – révovité

Parthenocissus quinquefolia

Rozšíření: Druh východní části Severní Ameriky, areál sahá od východního pobřeží až po kanadský Saskatchewan, východní Utah a východní Texas, na jihu až po jižní Floridu, vyskytuje se i v Mexiku a Guatemale.
Do Evropy byl přivezen v roce 1622. Pěstuje se v mnoha oblastech světa, může i zplaňovat, a to i u nás, byl zaznamenán na mnoha místech, např. v Praze, Brně, Jihlavě, Olomouci, Liberci, na Ostravsku, v okolí Písku a Plzně aj.

Ekologie: Ve své domovině roste v křovinách, lesních lemech a světlých lesích, v roklích i na skalách, v Evropě jej jako zplanělý najdeme především v blízkosti lidských sídel, parků, hřbitovů, na rumištích a skládkách. Kvete od července do srpna.

Parthenocissus quinquefolia

Popis: Dřevitá liána se vzdušnými kořeny, která se dokáže pnout 5–30 m vysoko. Letorosty jsou načervenalé, úponky s 5–8 rameny jsou zakončené přísavkami. Listy jsou střídavé, řapíkaté, dlanitě 5četné, lístky jsou eliptické až vejčité, až 10 cm dlouhé, na okraji pilovité nebo i celokrajné, špičaté, na líci zelené, matné, na rubu nasivělé, na podzim se zbarvují do červena. Květy vykvétají v koncových latách, jsou drobné, 5četné, koruny asi 3 mm v průměru, korunní lístky jsou žlutavě zelené, nazpět odstálé. Plody jsou kulovité, modročerné, obvykle neojíněné.

Záměny: Od přísavníku popínavého (P. inserta), jehož listy jsou také dlanitě složené, zpravidla 5četné, se odlišuje především úponky, které jsou zakončeny přísavnými destičkami. Právě ony destičky přísavníku popínavému chybí.

Využití: Přísavník pětilistý je vysazován do zahrad, parků i veřejné zeleně, například k ozeleňování protihlukových zdí. Potřebuje statnou oporu (zeď, skálu apod.), po které dokáže šplhat do značných výšek a ozelenit ji.

Parthenocissus quinquefolia
Parthenocissus quinquefolia
Parthenocissus quinquefolia
Parthenocissus quinquefolia
Parthenocissus quinquefolia
Parthenocissus quinquefolia

Fotografováno dne 18. 7. 2012 (Česko, Praha-Hostivař, výsadba).