Syn.: Passerina eriophora Gand.
Čeleď: Thymelaeaceae Juss. – vrabečnicovité
Passerina rigida
Rozšíření: Jihoafrický druh, roste na dlouhém úseku pobřeží od Kapského poloostrova až po hranice Mozambiku v provinciích Western a Eastern Cape i KwaZulu-Natal. Rod Passerina zahrnuje celkem asi 20 druhů erikoidního vzhledu, z nichž 15 provází různé typy vegetace fynbos. V rámci čeledi Thymelaeaceae představují neobvyklou adaptaci s redukovanými květy, což zřejmě souvisí s atypickým způsobem opylení.
Ekologie: Charakteristický druh zazemněných dun a křovin na písčinách podél mořského pobřeží, lokality leží od hladiny moře do nadmořské výšky kolem 300 m. Květy jsou opylovány větrem.
Passerina rigida
Popis: Až 2 m vysoký prutovitě větvený keř, větvičky jsou za plodu často nicí. Listy jsou vstřícné, čtyřřadě uspořádané, přitisklé k větvičkám, vejčité až kopinaté, 2–4 mm dlouhé, na vnitřní straně žlábkovité a ve žlábku vlnatě chlupaté. Drobné 4četné květy tvoří krátké hrozny na koncích větviček, jsou podepřeny listeny, které jsou poněkud širší než listy, zašpičatělý kalich tvoří asi 3 mm dlouhou trubku, která je dole poněkud baňkovitě rozšířená, kališní cípy jsou o něco kratší než trubka, ploše rozložené, obvejčité, obvykle načervenalé; korunní lístky chybí; tyčinek je 8, dvoumocných, jejich nitky jsou prodloužené a nápadně vyčnívají z kališní trubky; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů, semeník je svrchní, jednopouzdrý, s jediným vajíčkem. Plody jsou kulovité, sytě oranžové bobule.
Passerina rigida
Passerina rigida
Passerina rigida
Fotografováno dne 16. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Wilderness, Garden Route National Park, niva říčky Serpentine).