Syn.: Distephana quitensis (Benth.) M. Roem., Murucuja speciosa Spreng., Passiflora brachychlamys Harms, Passiflora longiflora Lam., Passiflora tacso Cav., Passiflora tomentosa Lam., Passiflora urceolata (Mast.) Killip, Tacsonia bicoronata Mast., Tacsonia eriantha Benth., Tacsonia longiflora (Lam.) Pers., Tacsonia mixta (L. f.) Juss., Tacsonia quitensis Benth., Tacsonia tacso (Cav.) Pers., Tacsonia tomentosa (Lam.) Juss., Tacsonia urceolata Mast.
Čeleď: Passifloraceae Juss. – mučenkovité
Passiflora mixta
Rozšíření: Jihoamerický druh, roste v andském řetězci od střední Venezuely přes Kolumbii a Ekvádor až do Peru a Bolívie.
Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny a okraje lesů v nadmořské výšce 1700–3700 m.
Passiflora mixta
Popis: Statná liána; stonky jsou hranaté, lysé nebo šedě pýřité. Listy jsou střídavé, kožovité, řapík je až 3 cm dlouhý, žláznatý; čepel je trojklaná, 5–10 cm dlouhá a 6–13 cm široká, na bázi uťatá až mělce srdčitá, úkrojky jsou vejčité, 2–6 cm dlouhé, odklánějí se v úhlu asi 45°, na líci lysé, na rubu lysé nebo až šedě plstnaté, na okraji oddáleně drobně pilovité, na vrcholu špičaté nebo náhle zašpičatělé; palisty jsou pololedvinité, 1–2 cm dlouhé, s nestejnými zuby. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů na stopkách až 6 cm dlouhých; listence srůstají do poloviny až 2/3 délky a tvoří válcovitý až zvonkovitý útvar, volné cípy jsou vejčitě kopinaté, špičaté, zářezy mezi nimi jsou nestejně hluboké; kališní trubka je 8–11 cm dlouhá, cípy jsou podlouhlé, 3–4 cm dlouhé, vně žlutozelené a bíle nebo růžově lemované, na vrcholu tupé a s osinou 1–4 mm dlouhou; koruna je přibližně stejně dlouhá jako kališní cípy, růžová nebo červenooranžová; pakorunka je nachová až fialová, obvykle s jednou řadou žlutých hrbolků; sloupek nese 5 tyčinek a trojklanou bliznu. Plod je vejcovitá bobule 4,5–6 cm dlouhá a 2–2,5 cm široká, většinou zelená a někdy žloutnoucí, dužnina je šedá až oranžová.
Využití: Plody jsou jedlé, i když nedosahují kvality jiných příbuzných druhů.
Poznámka: Květy jsou opylovány kolibříkem Ensifera ensifera, který se vyznačuje extrémně dlouhým zobákem delším než tělo.
Passiflora mixta
Passiflora mixta
Passiflora mixta
Passiflora mixta
Passiflora mixta
Passiflora mixta
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada de Mérida, svahy Pico Bolívar).