Syn.: Passiflora dicthophylla Mast.
Čeleď: Passifloraceae Juss. – mučenkovité
Passiflora ornithoura
Rozšíření: Hory Střední Ameriky, areál se táhne od Guatemaly po Kostariku.
Ekologie: Roste v sezónně suchých lesích, v křovinách otevřených lesů, v nadmořských výškách od 1200 do 1900 m.
Passiflora ornithoura
Popis: Vytrvalá liána, lysá. Lodyha je tenká, zploštělá, hranatá; palisty jsou asi 3 mm dlouhé, opadavé; listy jsou střídavé, řapíkaté, řapíky jsou 1,5–2,5 cm dlouhé, čepele dvouklané až dvousečné, dělené pod středem listu nebo skoro hned při jeho bázi, na bázi klínovité, úkrojky jsou čárkovité až vejčité, 3–10 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, na vrcholu tupé nebo špičaté, na líci tmavě zelené s bledými pruhy podél střední žilky, na rubu bledší nebo našedivělé. Květní stopky vyrůstají z uzlin v párech, jsou 1–2 cm dlouhé, velmi tenké, s šídlovitými listenci asi 1,5 mm dlouhými; květy dosahují průměru okolo 1,5 cm, jsou 5četné; kališní lístky jsou podlouhlé, 7–8 mm dlouhé a 4 mm široké, tupé, korunní lístky čárkovité, 5 mm dlouhé a 2,5 mm široké, bělavé, pakorunka je jednořadá, brvy jsou čárkovitě kyjovité, jen 2 mm dlouhé, ve středu květu se zvedá sloupek s pěti tyčinkami a trojklanou bliznou. Plod je kulovitá bobule, 6–8 mm v průměru, purpurově zbarvená.
Poznámka: Rod Passiflora zahrnuje zhruba 520 druhů, které se vyskytují především v tropické Americe a Asii. Velmi komplikovaný a taxonomicky náročný rod.
Passiflora ornithoura
Passiflora ornithoura
Passiflora ornithoura
Passiflora ornithoura
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 2. 2015 (Guatemala, La Nariz del Indio). Za pomoc při určení druhu děkujeme Johnu MacDougalovi.