Syn.: Passiflora alba Link et Otto, Passiflora atomaria Planch. ex Mast.
Čeleď: Passifloraceae Juss. – mučenkovité
Passiflora subpeltata
Rozšíření: Druh Střední a severu Jižní Ameriky, areál se táhne od středomexických států Jalisco a Veracruz přes Guatemalu, Kubu a Panamu až do Kolumbie a Venezuely. Rostlina je dosti dekorativní, pěstuje se tedy i v dalších tropických oblastech světa, z kultury může občas i unikat (stalo se tak například v Zimbabwe, Indii, na Filipínách, ve východní Austrálii, na Havajských ostrovech aj.).
Ekologie: Roste ve světlých tropických lesích a křovinách, sekundárně v okolí lidských sídel a na ruderálních stanovištích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2800 m.
Popis: Bylinná liána s lodyhou až několik metrů dlouhou, lysou. Listy jsou řapíkaté, trojklané, 4–9 cm dlouhé a 5–12 cm široké, na bázi zaokrouhlené až mělce srdčité, úkrojky jsou nestejné, vejčité, na vrcholu zaokrouhlené; palisty jsou nápadné, široce vejčité, 1–4 cm dlouhé. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů, květní stopka je 2–5 cm dlouhá, listeny jsou vejčité, 1–1,5 cm dlouhé, špičaté, narůžovělé; květy dosahují v průměru 5–7 cm, kališní lístky jsou podlouhlé, asi 3 cm dlouhé, na vrcholu velmi výrazně hrotité; korunní lístky jsou kopinaté, 2–2,5 cm dlouhé, bílé; nitky v několika řadách, vnější jsou skoro stejně dlouhé jako korunní lístky, ze středu květu se zvedá sloupek s 5 tyčinkami a trojklanou bliznou. Plodem je elipsoidní až skoro kulovitá bobule, v průměru 3–4 cm velká, na rozdíl od plodů řady jiných druhů mučenek však není jedlá.
Passiflora subpeltata
Passiflora subpeltata
Passiflora subpeltata
Passiflora subpeltata
Passiflora subpeltata
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 29. 9. 2016 (Madagaskar, Antananarivo, Ivato, farma Tonga Soa).