Syn.: Macrophora sanguinea (Sm.) Raf., Passiflora punicea Ruiz et Pav. ex DC., Passiflora sanguinea Sm., Passiflora servitensis H. Karst., Passiflora servitensis var. bracteosa H. Karst., Passiflora vitifolia var. bracteosa (H. Karst.) Killip, Passiflora vitifolia var. cassiquiarensis M. Roem., Tacsonia buchanani Lem., Tacsonia sanguinea (Sm.) DC.
Čeleď: Passifloraceae Juss. – mučenkovité
Passiflora vitifolia
Rozšíření: Pochází ze Střední Ameriky (Nikaragua, Kostarika, Panama) a severu Jižní Ameriky (Venezuela, Kolumbie, Ekvádor, Peru, brazilská Amazonie). Pěstovaná v dalších tropických a subtropických oblastech, může zplaňovat, zejména na narušovaných stanovištích.
Ekologie: Ve své domovině roste ve vlhkých lesích a lesních lemech, v křovinách, ale i podél cest a v blízkosti lidských sídel. V kultuře se pěstuje na plném slunci nebo v polostínu, na dobře drenážovaných půdách, má jen mírnou toleranci k suchu.
Passiflora vitifolia
Popis: Popínavá stálezelená vytrvalá rostlina, rychle rostoucí, lodyhy až 6 m dlouhé, větvené, mladé výhony jsou porostlé krátkými červenohnědými chloupky. Opory se přidržuje úponky vyrůstajícími v paždí listů. Listy jsou střídavé, tmavě zelené, lesklé, trojlaločné, dlouhé až 15 cm, široké až 18 cm, s pilovitým až zubatým okrajem. Listeny jsou 3, zelenočervené s červeným žilkováním a se zubatým okrajem, až 3 cm dlouhé. Květy jsou zářivě červené, 9–15 cm v průměru, složené z deseti okvětních lístků ve 2 kruzích, z pakorunky tvořené dvěma řadami nitkovitých, červených až bílých sterilních tyčinek a centrálního sloupku s pěti tyčinkami a trojklanou bliznou. Květy lákají motýly a kolibříky. Po odkvětu se kališní listy sevřou. Plodem je vejčitá měkká bobule, asi 3 cm široká a 5 cm dlouhá, se zelenožlutou, žíhanou slupkou a zelenavou dužninou s množstvím asi 0,5 cm velkých semen. Plody jsou aromatické, jedlé, s chutí nakyslých jahod.
Passiflora vitifoliaPassiflora vitifolia
Passiflora vitifolia
Využití: V bezmrazých oblastech vhodná k porůstání mřížoví, plotů nebo příkrých ploch, ozdobná květem. V karibské oblasti se pěstuje pro plody. V mírném pásmu se pěstuje jako pokojová rostlina vyžadující slunné stanoviště, vlhko a dostatečnou zálivku. Množí se semeny nebo řízky.
Poznámka: Listy tohoto druhu se vzdáleně podobají listům révy vinné (Vitis vinifera), odtud pochází jméno vitifolia.
Passiflora vitifolia
Passiflora vitifolia
Fotografováno dne 14. 11. 2010 (Réunion, Hell-Bourg).