Syn.: Bignonia tomentosa Thunb., Paulownia imperialis Siebold et Zucc.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité; Paulowniaceae Nakai
Paulownia tomentosa
Rozšíření: Paulovnie pochází z východních provincií Číny, rozlišují se zde dvě její variety – P. t. var. tomentosa a var. tsinlingensis. Pěstuje se v zahradách a parcích v mnoha oblastech světa. U nás se pěstuje od roku 1844 (Královská obora v Praze).
Ekologie: V domovině se vyskytuje v oblastech do nadmořské výšky okolo 1800 m.
Paulownia tomentosa
Popis: Strom dorůstající 15–25 m. Má širokou korunu, tlusté větve, mladé výhony rostou bujně a listy na nich mívají velikost 50 × 30 cm, na starším dřevě jsou listy menší. Čepel listů je vejčitá nebo obvejčitá, délky a šířky do 20 cm, na rubu plstnatá. Květní pupeny se zakládají již koncem léta a přezimují až do rozkvětu v květnu. Při nepříznivých zimách často květní pupeny namrzají. Květenství je vzpřímené, stopky plstnaté, květy slabě vonné, kalich zvonkovitý. Barva květů kolísá od světle po tmavě modrou. Plodem je vejcovitá tobolka, která přetrvává až do příštího kvetení.
Využití: Paulovnie je dekorativní strom nejen květem, ale i listem. Vyžaduje teplou, chráněnou a slunnou polohu. Pro svou vzrůstnost se vysazuje pouze do velkých zahrad či parků.
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest panovnice Anny Pavlovny. Čínské jméno druhu je 毛泡桐 mao pao tong.
Paulownia tomentosaPaulownia tomentosa
Paulownia tomentosa
Fotografováno v květnu 2006 a říjnu 2005 (Lubomír Rak: Praha – soukromá zahrada a Pražský hrad) a 30. 8. 2009 (Ladislav Hoskovec: zámecký park Ploskovice).