Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Galliformes, Phasianidae
Česká jména: páv korunkatý
Anglická jména: Indian peafowl, Blue peafowl

Pavo cristatus
Pavo cristatus

Rozšíření: Jihoasijský druh, vyskytuje se na Indickém poloostrově, jeho areál zasahuje na severu i do nižších poloh Nepálu a Bhútánu, na východě do Bangladéše, na západě do Pákistánu, objevuje se také na Sri Lance. Po staletí je chován v Evropě, byl zavlečen rovněž do Austrálie a na sever Nového Zélandu, též na Bahamy, Floridu a Havajské ostrovy.

Způsob života: Žije v křovinaté a lesní vegetaci, ale také v blízkosti lidských sídel a na člověkem pozměněných stanovištích. Je všežravý, živí se semeny, plody rostlin, bezobratlými, ale také obojživelníky a plazy.
Je to druh polygamní, žije většinou ve skupinách s jedním kohoutem a několika slepicemi. Samice hnízdí na zemi, nejčastěji v křovinách, snášejí 4–8 bledě hnědých vajec. Mláďata se líhnou po 27–30 dnech a stará se o ně jen samice. Dospělosti dosahují ve věku tří let a mohou se dožít stáří až 20 let.

Popis: Samec může měřit i s charakteristickou „vlečkou“ 180–230 cm, jeho hmotnost dosahuje 4–6 kg. Hlavu, krk a břicho má zbarvené modře, peří na zádech je zelenohnědé, křídla jsou hnědá a černě pruhovaná. Velmi nápadné nadocasní krovky tvoří dlouhou vlečku, na konci každého pera vlečky se nachází kresba připomínající oko.
Samice jsou menší, jejich délka dosahuje 90–100 cm, hmotnost činí 3–4 kg. Jsou zbarveny převážně hnědošedě, jejich krk je zelený. Samci i samice mají na hlavě malou, leč výraznou korunku z jemných pírek.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) řadí páva korunkatého z hlediska ohrožení k druhům méně dotčeným (LC). V Indii je považován za posvátného a není zde pronásledován.

Poznámka: V Indii byl páv korunkatý prohlášen za národní symbol, je tu obrazem moudrosti a bývá ctěn pro své neohrožené chování vůči hadům. Nezřídka je zobrazován v chrámovém umění, mytologii, poezii i hudbě. Svérázná podoba páva si však získala značnou pozornosti také v dávné Evropě, byl chován v zahradách aristokracie pro okrasu už od časů antických. Tradovalo se, že barva jeho peří vlastně nějak souvisí s jedem hadů, které loví. Podle řecké mytologie jsou paví oka očima stookého obra Arga, kterého zabil Hermés, někdy byl páv chápán i jako symbol zmrtvýchvstání a jara. V symbolické rovině mu však nebyly připisovány jen vlastnosti kladné, je traktován mimo jiné i jako symbol pýchy.

Pavo cristatus
Pavo cristatus
Pavo cristatus
Pavo cristatus
Pavo cristatus
Pavo cristatus

Fotografováno dne 23. 6. 2017 (Česko, Čechy, zámek Jezeří).