Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité
Pavonia cryptica

Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se na pomezí jižní Brazílie (stát Rio Grande do Sul) a severovýchodní Argentiny (provincie Corrientes, Entre Rios a Santa Fe), rovněž v Uruguayi.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci jihoamerické pampy, často na březích vodních toků, na půdách písčitých i kamenitých, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 500 m.

Pavonia cryptica

Popis: Keř dosahující výšky až okolo 60 cm, s větvemi pokrytými kratičkými hvězdovitými chlupy. Listy jsou střídavé, řapík je až 2 cm dlouhý, čepel je podlouhle kopinatá až podlouhle trojúhelníkovitá, někdy až hrálovitá, až 3 cm dlouhá a 1,2 cm široká, na bázi zaokrouhlená, po okraji vroubkovaná až pilovitá, kratičce hvězdovitě chlupatá; palisty jsou šídlovité, 1,5–3,5 mm dlouhé. Květy vyrůstají obvykle jednotlivě z úžlabí listů na stopkách 1–3 cm dlouhých; listenů kalíšku je 5, jsou kopinaté až vejčité, na bázi zúžené, 4–7 mm dlouhé, hvězdovitě chlupaté, kalich je až 11 mm dlouhý, kališní cípy jsou trojúhelníkovité, až 7 mm dlouhé, chlupaté, s 5 žilkami; korunní lístky jsou 26–30 mm dlouhé a 16-22 mm široké, bílé nebo narůžovělé, na bázi červené, žilky jsou sytě růžové; tyčinkový sloupek je 8–11 mm dlouhý, lysý, čnělky přesahují tyčinkový sloupek zhruba o 3 mm. Merikarpia jsou 3–4 mm dlouhá, zašpičatělá.

Poznámka: Pantropicky rozšířený rod Pavonia je dosti početný (v současnosti zhruba 280 druhů), rozčleněný do několika podrodů, řady sekcí a podsekcí. Představovaný druh patří v rámci rodu k podrodu Pavonia sect. Lebretonia subsect. Hastifoliae – k této skupině patří přes 30 druhů, které se vyskytují na jihu Brazílie, v severovýchodní Argentině, Uruguayi a Paraguayi (tedy zhruba v povodí řek Paraná a Uruguay), a vyznačují se hrálovitými či střelovitými listy, jejichž délka je 2–3krát větší než jejich šířka. K rozlišování jednotlivých druhů této podsekce je vhodné mít plody a znát podobu kalíšku i kalicha. Srovnání pouhé barevnosti korunních lístků může být značně zavádějící.

Pavonia cryptica
Pavonia cryptica
Pavonia cryptica
Pavonia cryptica

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 3. 2019 (Uruguay, okolí Colonia del Sacramento).