Syn.: Cheilodiscus littoralis Triana, Lorentea multiflosculosa DC., nom. illeg., Pectis arenaria Benth., Pectis bibracteata Klatt, Pectis falcata Cufod., Pectis grandiflora Klatt, Pectis lehmannii Hieron., Pectis maritima Sessé et Moc.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Pectis multiflosculosa

Rozšíření: Druh pacifického pobřeží Střední a severozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se v pásu od středního Mexika až po Ekvádor a nejsevernější část přímořské části Peru.

Ekologie: Roste na mořských plážích a písečných dunách, vystupuje nanejvýše do nadmořské výšky okolo 10 m. Kvete v průběhu celého roku.

Pectis multiflosculosa

Popis: Vytrvalá, poněkud sukulentní bylina s hlavní lodyhou obvykle poléhavou, až 100 cm dlouhou, v uzlinách kořenující, lysou, jen v uzlinách chlupatou, někdy červeně naběhlou, postranní lodyhy mohou být i vystoupavé, většinou jsou kratší. Listy jsou čárkovité, eliptické až obkopinaté, 10–50 mm dlouhé a 2–8 mm široké, na vrcholu tupé nebo špičaté, hrotité, lysé, jen při bázi brvité, hustě poseté malými okrouhlými žlázkami. Úbory vyrůstají jednotlivě na stopkách 1–6 cm dlouhých; listeny jsou šídlovité, asi 5 mm dlouhé; zákrov je zvonkovitý až válcovitý, 9–13 mm dlouhý, s 5–9 zákrovními listeny, které jsou kopinaté až vejčité, na vrcholu špičaté nebo tupé, brvité, jazykovitých květů je 5–9, jejich ligula je 6–9 mm dlouhá, žlutá, rovněž žlutých květů terče je 15–50(–100), jejich koruna je 2pyská. Plodem je nažka, 6–8 mm dlouhá, s chmýrem.

Pectis multiflosculosa
Pectis multiflosculosa
Pectis multiflosculosa

Fotografovala Věra Svobodová, dne 27. 10. 2019 (Mexiko, stát Oaxaca, Playa Zipolite u Puerto Ángel).