Syn.: Chthonia prostrata Cass., Lorentea prostrata (Cav.) Lag., Pectis costata Ser. et Merc. ex DC., Pectis multisetosa Rydb., Pectis urceolata (Fernald) Rydb.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Pectis prostrata

Rozšíření: Středoamerický druh, jehož areál se táhne od jihozápadu USA (jih Arizony a Nového Mexika, jihozápad Texasu) a Floridy přes Antily a celé Mexiko až do Kostariky, je uváděn i z jihoamerického Ekvádoru a Venezuely. Zřejmě nepůvodní je v oblasti Panamského průplavu, byl zavlečen také na východoasijský Tchaj-wan.

Ekologie: Roste v opadavých lesích a křovinách, na travnatých, skalnatých i písčitých stanovištích, na plážích moří i jezer, na březích vodních toků, ale též podél cest a při okraji polí, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete v průběhu celého roku.

Pectis prostrata

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, až 30 cm dlouhou, větvenou, jemně chlupatou. Listy jsou čárkovité až podlouhle obkopinaté, 10–30 mm dlouhé a 1,5–7 mm široké, na líci lysé, jen po okraji brvité, na rubu hustě chlupaté. Úbory jsou přisedlé, vyrůstají jednotlivě na konci lodyhy nebo ve skupinkách po 2–3; zákrov je zvonkovitý až válcovitý, v jedné řadě uspořádaných zákrovních listenů je 5–6, jsou podlouhlé až obvejčité, 5–7 mm dlouhé, lysé, samičích jazykovitých květů je 5, ligula je asi 4 mm dlouhá, žlutá, oboupohlavných trubkovitých květů je 6–15, jsou asi 2,5 mm dlouhé, rovněž žluté. Plodem je nažka s chmýrem, 3–4 mm dlouhá.

Poznámka: Rod Pectis je poměrně početný, v současnosti je v něm akceptováno 92 druhů (POWO 2019). Všechny pocházejí z Nového světa.

Pectis prostrata
Pectis prostrata

Fotografovala Věra Svobodová, dne 25. 10. 2019 (Mexiko, stát Oaxaca, Mitla).