Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Pedicularis bracteosa
Rozšíření: Vyskytuje se na západě Severní Ameriky v Kanadě v provinciích Britská Kolumbie a Alberta, na jih dosahuje do USA do Kalifornie a Nového Mexika.
Ekologie: Roste na vlhkých loukách, v křovinách a ve světlých lesích, zpravidla v horách v nadmořských výškách 700–2500 m.
Pedicularis bracteosa
Popis: Vytrvalá poloparazitická bylina s nitkovitými i hlízovitě ztloustlými kořeny; lodyha bývá jedna nebo i více, je 30–100 cm vysoká. Listy jsou střídavé, v obrysu kopinaté, peřenodílné, 7–16 cm dlouhé, laloky jsou úzce kopinaté, 1–7 cm dlouhé, ostře zubaté; lodyžní listy jsou menší než přízemní, nejvyšší přisedlé. Květenství je hustý prodloužený hrozen; listeny jsou celistvé; kalich je 7–10 mm dlouhý, 5zubý, chlupatý, zuby jsou žláznatě chlupaté; koruna je pyskatá, 13–21 mm dlouhá, žlutá, často červeně naběhlá a řidčeji celá červená, horní pysk je hákovitý, asi tak dlouhý jako korunní trubka, na konci bez zobánku nebo se zobánkem velmi krátkým, dolní pysk je trojlaločný; tyčinky jsou 4; semeník je svrchní. Plodem je 12–15 mm dlouhá asymetrická, zploštělá a zakřivená tobolka.
Pedicularis bracteosaPedicularis bracteosa
Pedicularis bracteosaPedicularis bracteosa
Pedicularis bracteosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 12. a 17. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, Strathcona Provincial Park, Forbidden Plateau; Alberta: Jasper NP, Mt. Edith Cavell).