Syn.: Pedicularis campestris auct. non Griseb.: Hazsl., Pedicularis carpatica (Andrae) Simonk., Pedicularis comosa auct. non L.: Wahlenb., Pedicularis exaltata auct. non Besser: Neilr., Pedicularis foliosa auct. non L.: Wahlenb., Pedicularis foliosa var. carpatica Andrae, Pedicularis recutita auct. non L.: Sloboda, Pedicularis sumana auct. non Spreng.: Sagorski et Gus. Schneid. – všivec listenatý
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Pedicularis hacquetii
Rozšíření: Tento druh se vyskytuje hlavně v Karpatech (od Babí hory až po Jižní Karpaty v Rumunsku). Další výskyt je soustředěn do jihovýchodních Alp. U nás druh neroste, nejbližší lokality se nacházejí na Slovensku v Západních Beskydech, na Fatře a v Tatrách.
Ekologie: Roste na vlhkých horských nivách, a to hlavně kolem potoků v porostech kosodřeviny od horského do alpínského stupně. Dává přednost neutrálním až slabě kyselým půdám. Kvete od konce června do srpna.
Popis: Všivec Hacquetův je 30–120 cm vysoká poloparazitická bylina s přímou, lysou nebo pýřitou a hranatou lodyhou, která je nevětvená a vespod velmi řídce, nahoře však hustě listenatá. Listy jsou lysé, krátce řapíkaté a jednoduše nebo dvojitě peřenoklané. Květenství je husté, až 15 cm dlouhé, složené z malých světle žlutých květů, které mají zvonkovitý chlupatý kožovitý kalich se 3–5 zuby, s dvoupyskou korunou uvnitř chlupatou, s horním přilbovým pyskem a dolním trojlaločným. Plodem je vejčitá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je na Slovensku z hlediska ohrožení řazen k druhům potenciálně ohroženým, je zde zároveň chráněn zákonem (NT/§). Chráněným druhem je i v Itálii a Rakousku.
Pedicularis hacquetiiPedicularis hacquetii
Pedicularis hacquetii
Fotografováno dne 2. 7. 2007 (Slovensko, Vysoké Tatry, Mengusovská dolina).