Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Pedicularis langsdorffii
Rozšíření: Těžiště areálu leží v Severní Americe, kde roste na Aljašce, v arktické části Kanady a na jih zasahuje až do Britské Kolumbie a jihozápadní části provincie Alberta, a také v Grónsku. Mírně přesahuje i Beringovu úžinu na krajní severovýchod Asie.
Ekologie: Provází travnatá místa v tundře, alpinské trávníky a vřesoviště v horách nad horní hranicí lesa, vystupuje až do nadmořských výšek kolem 2000 m.
Pedicularis langsdorffii
Popis: Vytrvalá poloparazitická bylina s kůlovým kořenem, z něhož vyrůstá jedna nebo více 5–30 cm vysokých, často vlnatě chlupatých lodyh. Listy jsou střídavé, řapík je někdy křídlatý; čepel je v obrysu kopinatá, peřenolaločnatá, 4–7 cm dlouhá, laloky jsou celokrajné nebo tupě zubaté; lodyžní listy jsou jen o málo menší než přízemní, početné. Květenství je hustý hrozen; listeny jsou podobné listům, směrem nahoru se zmenšují; kalich je 7–10 mm dlouhý, s 5 zuby, vlnatě chlupatý, zuby jsou trojúhelníkovité, 2–3 mm dlouhé; koruna je pyskatá, 20–25 mm dlouhá, růžová až nachová, horní pysk je 8–12 mm dlouhý, obloukovitý, na konci bez zobánku, ale s 2 malými zoubky, dolní pysk je trojlaločný; tyčinky jsou 4, často s vlnatými nitkami; semeník je svrchní. Plodem je 12–15 mm dlouhá hladká tobolka, někdy zploštělá a poněkud zakřivená.
Pedicularis langsdorffiiPedicularis langsdorffii
Pedicularis langsdorffii
Fotografovala Alena Vydrová, dne 17. 7. 2007 (Kanada, Alberta: Jasper NP, Mt. Edith Cavell).