Syn.: Pedicularis leptorhiza Rupr.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Pedicularis ludwigii
Rozšíření: Druh hor Střední Asie, vyskytuje se především v pohoří Ťan-šan, jeho areál zabírá pomezí jihovýchodního Kazachstánu a západočínské autonomní oblasti Sin-ťiang, zasahuje rovněž do Kyrgyzstánu a východního Uzbekistánu.
Ekologie: Roste na horských trávnících, na kamenitých i štěrkovitých svazích v subalpínském a alpínském pásmu hor. Kvete od července do srpna.
Pedicularis ludwigii
Popis: Jednoletá bylina, 10–40 cm vysoká. Lodyhy jsou jednotlivé nebo v trsech po několika, přímé, nevětvené, chlupaté. Listy jsou vstřícné nebo v přeslenech po 3–5, řapíkaté, v obrysu kopinaté, 6–7 cm dlouhé a asi 1 cm široké, peřenosečné, úkrojky jsou zubaté až peřenolaločnaté. Květy v terminálním klasu či hroznu až 24 cm dlouhém, nejprve hustém, později se prodlužujícím a připomínajícím lichopřesleny; listeny jsou úzce vejčité; kalich je zvonkovitý, 8–12 mm dlouhý, chlupatý; koruna je 15–25 mm dlouhá, světle žlutá, trubka je pod středem ohnutá v tupém úhlu, horní pysk je přilbovitě skloněný, s velmi krátkým zobánkem, spodní pysk je trojlaločný. Plodem je vejcovitá tobolka, 9–13 mm dlouhá.
Pedicularis ludwigii
Pedicularis ludwigii
Pedicularis ludwigii
Fotografováno v červenci 1988 (Kyrgyzstán, Ťan-šan, Kyrgyzský Alatau, údolní systém Alamedin).