Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Pedicularis racemosa
Rozšíření: Vyskytuje se na západě Severní Ameriky v Kanadě v provinciích Britská Kolumbie a Alberta, na jih dosahuje v USA do Kalifornie a Nového Mexika.
Ekologie: Roste v suchých jehličnatých lesích a na lesních světlinách, v horách v nadmořských výškách 1500-3600 m.
Pedicularis racemosa
Popis: Vytrvalá poloparazitická bylina s nitkovitými kořeny; nevětvené lodyhy jsou 15–50 cm vysoké, lysé, mohou tvořit trsy. Listy jsou střídavé, přisedlé, celistvé, kopinaté až čárkovitě kopinaté, 3–10 cm dlouhé, na okraji jemně zubaté; největší listy bývají uprostřed lodyhy. Květenství je spíše volný prodloužený hrozen; listeny jsou celistvé, podobné listům; kalich je 5–8 mm dlouhý, dvouzubý, zuby jsou asymetricky vejčité, 1–3 mm dlouhé; koruna je pyskatá, 10–16 mm dlouhá, smetanově bílá, často narůžovělá, horní pysk je hákovitý, 5–9 mm dlouhý, na konci se zakřiveným zobánkem dlouhým 5–7 mm, dolní pysk je trojlaločný, nazpět ohnutý, nápadně široký; tyčinky jsou 4; semeník je svrchní. Plodem je 10–16 mm dlouhá asymetrická, zploštělá a zakřivená tobolka.
Pedicularis racemosaPedicularis racemosa
Pedicularis racemosaPedicularis racemosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 11. a 21. 7. a 2. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, Strathcona Provincial Park, Philips Ridge; Yoho NP, Yoho Valley, Manning Provincial Park, Blacwall Peak).