Syn.: Pedicularis tenuicalyx Tsoong
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Pedicularis violascens
Rozšíření: Endemit pohoří Ťan-šan, vyskytuje se na pomezí východního Kazachstánu, Kyrgyzstánu a západočínského Sin-ťiangu.
Ekologie: Roste na subalpínských a alpínských kamenitých a skalnatých svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 4300 m. Kvete od července do srpna.
Pedicularis violascens
Popis: Vytrvalá bylina, 8–10(–30) cm vysoká, obvykle s několika lodyhami, které jsou přímé, nevětvené, často červeně naběhlé, chlupaté. Listy jsou vstřícné nebo v přeslenech po 3–4, přízemní listy mají řapíky 1–5 cm dlouhé, úzce křídlaté, čepele jsou v obrysu úzce podlouhlé až kopinaté, 2,4–4,4 cm dlouhé a 1,4–14 mm široké, peřenosečné, úkrojků je 6–9 párů, jsou vejčité, na okraji zubaté; lodyžní listy jsou podobné, avšak jen krátce řapíkaté. Květenství je terminální, 2–6 cm dlouhé; listeny jsou vejčité, 3–5laločnaté, na okraji zubaté; kalich je 6–7 mm dlouhý, blanitý, chlupatý, s 5 nestejnými cípy; koruna je asi 17 mm dlouhá, dvoupyská, načervenalá, nafialovělá až purpurová, horní pysk je helmovitě zahnutý, spodní je trojlaločný, nažloutlý, prostřední lalok je asi 4 mm dlouhý, postranní jsou o něco menší. Plodem je tobolka, která je asi 14 mm dlouhá.
Pedicularis violascens
Pedicularis violascens
Pedicularis violascens
Fotografováno v červenci 1988 (Kyrgyzstán, Ťan-šan, Kyrgyzský Alatau, údolní systém Alamedin).