Syn.: Geraniospermum betulinum (L.) Kuntze, Geranium betulinum L., Pelargonium georgense Knuth
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Pelargonium betulinum
Rozšíření: Druh s dosti malým areálem v provincii Western Cape v Jihoafrické republice, jeho areál se táhne podél jižního pobřeží od Kapského Města až po městečko Knysna.
Ekologie: Stanovištěm jsou písčité duny v oblasti se zimními srážkami, lokality leží v nadmořské výšce do 250 m. Kvete převážně na jaře.
Pelargonium betulinum
Popis: Vytrvalý přímý nebo rozkladitý polokeř, dorůstá výšky 0,3–1,3 m; větvičky na bázi dřevnatějí. Listy jsou vejčité až eliptické, 1–3 cm dlouhé a 0,7–2,5 cm široké, poněkud kožovité, lysé nebo jemně krátce chlupaté, na bázi srdčité, na okraji pilovité, špičky zoubků bývají červené; řapík je asi 1 cm dlouhý. Květenství je 3–4(–6)květý okolík, vyrůstající z uzlin naproti listům; květy jsou souměrné, pětičetné; „češule“, která vzniká srůstem květní stopky a ostruhy horního korunního lístku, je dlouhá 3–8 mm dlouhá; kalich je zelený, volný; korunní lístky jsou 2,5–3 cm dlouhé, bílé nebo růžové, tmavěji žilkované; tyčinek je 7, z toho 4 dlouhé, jedna prostředně dlouhá a 2 krátké; gyneceum tvoří 5 srostlých plodolistů. Plody jsou rozpadavé, zobanité.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam květeny Jihoafrické republiky (2009) tento druh hodnotí jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).
Pelargonium betulinum
Pelargonium betulinum
Pelargonium betulinum
Pelargonium betulinum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).