Syn.: Pelargonium canariense Willd.
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Pelargonium candicans
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde roste v provincii Western Cape, a to v pruhu od Kapského Města po Plettenberg Bay.
Ekologie: Stanovištěm jsou místa s nezapojenou vegetací, často ovlivněná činností člověka, např. okraje cest. Vystupuje až do nadmořské výšky 700 m.
Pelargonium candicans
Popis: Poléhavý až plazivý polokeřík, vysoký 10–30 cm; větvičky jsou srstnaté. Listy jsou dlouze řapíkaté, čepel je jednoduchá, podlouhlá, asi 3 cm dlouhá, měkce hedvábitě chlupatá, se srdčitou bází a obvykle s 3 vroubkovanými laloky (vzácněji je čepel trojčetná), postranní laloky (resp. lístky) jsou krátké, okrouhlé, koncový je vejčitý, často se zvlněným okrajem; palisty jsou vejčité, zašpičatělé. Stopkaté chudé okolíky, které vyrůstají z paždí listů, nesou 2–3(–4) květy; květní stopka srostlá s ostruhou horního korunního lístku do „češule“ je dlouhá 5–8 mm; kališní lístky jsou volné, kopinaté, brvité; koruna dosahuje až 1,5 cm v průměru a je bílá nebo růžová, na bázi často s červenými skvrnami, 2 horní korunní lístky jsou podstatně širší než dolní; andreceum tvoří 5 fertilních tyčinek; gyneceum srůstá z 5 plodolistů a nese svrchní semeník. Plod je rozpadavý.
Poznámka: V charakteristice této pelargónie se uvádí, že má jen 4 korunní lístky; na většině dostupných fotografií spolehlivě determinovaných rostlin je tomu skutečně tak – dolní prostřední korunní lístek zakrněl. Ale jedinci s plně vyvinutou korunou byli rovněž dokumentováni. Druh lze jinak velmi snadno odlišit podle typického tvaru listů, který je mezi jihoafrickými druhy tohoto rodu zcela ojedinělý.
Pelargonium candicans
Pelargonium candicans
Pelargonium candicans
Fotografováno dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Tulbagh, Tulbagh Waterfall).