Syn.: Geraniospermum fulgidum (L.) Kuntze, Geranium fulgidum L., Geranium tectum Thunb., Polyactium fulgidum Eckl. et Zeyh.
Česká jména: čapínos (Presl 1846), pelargonie (Dostál 1950), pelargónie (Mareček 1999)
Slovenská jména: pelargónia (Dostál 1950)
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Pelargonium fulgidum
Rozšíření: Vyskytuje se v Jihoafrické republice v provinciích Northern a Western Cape, na jih zhruba po městečko Yzerfontein. Nepatrně přesahuje i na jihozápad Namibie. Nejvíce lokalit leží při pobřeží Atlantského oceánu.
Ekologie: Stanovištěm jsou především křovinaté skalnaté žulové výchozy, méně často roste v křovinách na zazemněných píscích, v oblastech se zimními srážkami a horkými suchými léty. Kvete v zimě a na jaře. Chlupaté listy jsou adaptovány na zachycování noční rosy; během letního sucha zastavuje růst a přežívá díky sukulenci a dřevnatění stonků. Jako opylovači fungují ptáci.
Pelargonium fulgidum
Popis: Vytrvalý polokeř charakteru opíravé liány; bez opory dorůstá 0,4–1 m výšky, ale pokud se plazí po jiné vegetaci, může se vyšplhat až do 2 m; stonky jsou v mládí dužnaté až sukulentní, později ve spodní části dřevnatí. Listy jsou střídavé, 3–10 cm dlouhé a 2–7 cm široké, peřenoklané až peřenosečné, s 3–6 páry laloků, které mají vroubkovaný okraj a jsou na povrchu jemně stříbřitě chlupaté; řapík je 2–9 cm dlouhý, dlouze měkce chlupatý; palisty jsou velké, vejčité, asymetrické, přirostlé k bázi řapíku. Okolíky na dlouhých stopkách se tvoří v horní části lodyhy a nesou 4–9 květů; květy jsou pětičetné, téměř pravidelné, „češule“ vzniklá srůstem květní stopky a ostruhy horního korunního lístku je 2–4 cm dlouhá; kališní lístky jsou volné, vejčité, zelené; koruna má 1,5–2 cm v průměru a je červenooranžová až karmínová; andreceum je složeno ze 3 staminodií a 7 fertilních, různě dlouhých tyčinek; gyneceum se svrchním semeníkem srůstá z 5 plodolistů. Zobanité plody jsou rozpadavé.
Využití: Pelargonium fulgidum je jedním z rodičovských druhů kultivarů, které se uplatňují v zahradnické praxi.
Ohrožení a ochrana: Do červeného seznamu Jihoafrické republiky se tento druh dostal v kategorii vyžadující pozornost (least concern).
Pelargonium fulgidum
Pelargonium fulgidum
Pelargonium fulgidum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Langebaan: West Coast National Park).