Syn.: Geranium hermanniifolium P. J. Bergius
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Pelargonium hermanniifolium
Rozšíření: Roste v malém areálu v provincii Western Cape v Jihoafrické republice, a to v horách severovýchodně od Kapského Města. V pohoří Riviersonderend Mountains je hojná.
Ekologie: Vyskytuje se na pískovcových svazích v rozpětí nadmořských výšek 300–1300 m, zejména ve vyšších, srážkově bohatších částech. Kvete převážně na jaře.
Pelargonium hermanniifolium
Popis: Aromatický, bohatě větvený keřík, dorůstá výšky 0,5–1,5 m a průměru až 0,5 m; větvičky jsou dřevnaté. Listy jsou dvouřadě uspořádané, jednoduché, v obrysu obvejčité, dlanitoklané, tuhé, krátce drsně chlupaté. Květy vyrůstají na velmi krátkých stopkách jednotlivě nebo v chudých 2–3květých okolících, jsou souměrné, asi 4 cm v průměru; „češule“ tvořená srostlou květní stopkou s ostruhou horního korunního lístku je 6–8 mm dlouhá, poněkud delší než květní stopka; kališní lístky jsou volné, nafialovělé; koruna je bílá nebo růžová, 2 horní korunní lstky jsou kopisťovité, s výraznými tmavočervenými skvrnami, 3 dolní korunní lístky jsou obkopinaté; andreceum tvoří 3 staminodia a 7 fertilních tyčinek; svrchní semeník srůstá z 5 plodolistů. Plody jsou, zobanité, rozpadavé.
Ohrožení a ochrana: Ačkoli má malý areál, druh je v Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) hodnocen jen jako vyžadující pozornost (LC – least concern).
Pelargonium hermanniifolium
Pelargonium hermanniifolium
Fotografováno dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).