PELARGONIUM LONGICAULE Jacq. – pelargónie / pelargónia

Syn.: Pelargonium myrrhifolium L’Hér.
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité

Pelargonium longicaule

Rozšíření: Areál se táhne v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, téměř přes celou květennou říši Capensis.

Ekologie: Stanovištěm jsou písčité půdy na zazemněných dunách v pobřežních nížinách, i písčité rozpady žul, břidlic nebo pískovců ve vnitrozemí; vyhledává spíše úživnější horniny a rostlinstvo formace renosterveld. Vystupuje až do nadmořské výšky kolem 900 m.

Pelargonium longicaule

Popis: Poléhavý nebo opíravý polokeřík, dorůstá výšky 20–50 cm; letorosty jsou v mládí bylinné, zelené, drsně chlupaté. Listy jsou řapíkaté, peřenosečné, řapík je asi 5 cm dlouhý, čepel je asi 4 cm dlouhá a 3 cm široká, úkrojky jsou úzké, čárkovité; palisty jsou krátké, trojúhelníkovité, asi 6 mm dlouhé. Květenství je dlouze stopkatý okolík 2–6 souměrných, téměř přisedlých květů; květní stopky srůstají s ostruhou horního korunního lístku do „češule“ dlouhé 3,5–5 cm; kališní lístky jsou volné, čárkovitě kopinaté, tmavě žilkované; koruna dosahuje až 3–6 cm v průměru a je většinou bílá, s růžovými až červenofialovými žilkami, nebo světle žlutá s růžovými žilkami, horní 2 korunní lístky jsou obvejčité až kopisťovité, 1,5–2,5 cm dlouhé a 8–12 mm široké, na vrcholu zaokrouhlené, 3 dolní korunní lístky jsou podlouhlé, 1,5–1,8 cm dlouhé a 2–4 mm široké; andreceum tvoří 5, řidčeji 7 fertilních tyčinek o (2–)3 různých délkách; gyneceum srůstá z 5 plodolistů a nese svrchní semeník. Plod je rozpadavý na merikarpia.

Pelargonium longicaule
Pelargonium longicaule
Pelargonium longicaule
Pelargonium longicaule

Fotografováno dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Tulbagh, Tulbagh Waterfall a Darling, Tienie Versfeld Wildflower Reserve).