Syn.: Pelargonium abyssinicum R. Br., Pelargonium alchemilloides subsp. multibracteatum (Hochst. ex A. Rich.) Kokwaro, Pelargonium usambarense Engl.
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Pelargonium multibracteatum
Rozšíření: Areál se táhne od Tanzánie přes Ugandu, Keňu, Etiopii a Somálsko do Eritrey, dále též roste v Jemenu a v Saúdské Arábii.
Ekologie: Stanovištěm jsou křovinaté a balvanité svahy, vystupuje až do nadmořské výšky 2900 m.
Pelargonium multibracteatum
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatým nebo až hlízovitě ztloustlým oddenkem a vystoupavými, poněkud dužnatými lodyhami až 80 cm dlouhými, na lodyhách s odstálými chlupy a přisedlými žlázkami. Listy jsou dlouze řapíkaté, střídavé, dlanitolaločné až dlanitodílné, s 5–7 laloky, v obrysu téměř okrouhlé, 2,5–10 cm v průměru, někdy s tmavočervenou nebo hnědou kresbou, laloky jsou polokruhovité až parabolické, na okraji vroubkované až pilovité; řapík je 3–15 cm dlouhý; palisty jsou blanité, vejčité až kopinaté, 0,5–1,7 cm dlouhé. Květenství je 2–13květý okolík; volná část květní stopky je 3–7(–11) mm dlouhá; kališní lístky jsou volné, kopinaté, 8–14(–17) mm dlouhé, špičaté, s promíšenými chlupy a žlázkami; koruna je souměrná, tvořená 5 bílými nebo růžovými lístky (na bázi občas s růžovou kresbou), dva horní jsou kopisťovité, 9–20 mm dlouhé, 3 dolní obkopinaté, 7,5–15 mm dlouhé, ostruha je přirostlá ke květní stopce, 1,2–3,2(–4) cm dlouhá; 7 tyčinek je fertilních, 3 jsou přeměněny na staminodia; semeník je chlupatý. Plody jsou 3–4,5(–6) cm dlouhá merikarpia.
Poznámka: Patří do příbuzenského okruhu Pelargonium alchemilloides, který je rozšířen od Jihoafrické republiky přes celou východní Afriku a zasahuje až do jihozápadní části Arabského poloostrova. Podle novějších názorů je třeba rostliny ze severní části areálu oddělit jako samostatný druh, k němuž se vztahuje jméno P. multibracteatum.
Pelargonium multibracteatum
Pelargonium multibracteatum
Pelargonium multibracteatum
Pelargonium multibracteatum
Pelargonium multibracteatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 8. 11. 2013 (Etiopie, Lalibela, masiv Abuna Yosef, okolí klášterů Machina Maryam a Geneta Maryam).