Syn.: Peliosanthes altissima Donn, Peliosanthes graminea Ridl., Peliosanthes mantegazziana (Pamp.) Pamp., Peliosanthes minor Yamam., Peliosanthes tonkinensis F. T. Wang et Tang, Peliosanthes torulosa Y. Wan, Teta petiolaris Voigt, Teta viridiflora Roxb.
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité
Peliosanthes teta
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, jehož areál zahrnuje oblast rozprostírající se od Bangladéše, Barmy, nejjižnější Číny, Tchaj-wanu a Indočíny až po indonéské ostrovy Sumatra, Borneo, Jáva a Sumbawa, izolovaně je uváděn také z jižní Indie. Vedle nominátního poddruhu, který se objevuje jen na asijské pevnině, je rozlišován ještě poddruh Peliosanthes teta subsp. humilis zasahující rovněž na indonéské ostrovy a Tchaj-wan. Právě tento poddruh zachycují i naše snímky.
Ekologie: Roste jako podrost ve vlhkých tropických lesích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3000 m.
Peliosanthes teta
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým, horizontálně uloženým oddenkem a se 4–8(–12) přízemními listy, které jsou dlouze řapíkaté, kopinaté až eliptické, 12–23(–47) cm dlouhé a 1,5–4(–8,5) cm široké, řasnaté, na vrcholu špičaté. Stvol je přímý, 35(–75) cm dlouhý, obvykle jednoduchý; dolní listeny jsou 15–40 mm dlouhé, listeny v květenství 15–30 mm dlouhé; květy vyrůstají z úžlabí listenů po 1–6 (u P. teta subsp. humilis jednotlivě), jsou zvonkovité, okvětních lístků je 6, jsou vejčité až skoro okrouhlé, obvykle zelené, někdy ale i bílé, modré nebo až nachové; tyčinek je 6, prašníky jsou přisedlé, čnělka je krátká. Plod záhy praská, semena jsou 10–12 mm dlouhá.
Využití: Bývá vysazován jako okrasná rostlina v tropických zahradách.
Poznámka: V dávnější minulosti byla v rodu Peliosanthes popsána celá řada druhů. Jejich rozlišování však bylo značně problematické, takže ve druhé polovině 20. století byl rod označen za monotypický (Jessop 1976). Ukazuje se však, že situace v tomto rodu bude podstatně komplikovanější. V současnosti je k rodu Peliosanthes započítáváno asi 18 druhů, všechny se vyskytují v jihovýchodní Asii.
Peliosanthes teta
Peliosanthes tetaPeliosanthes teta
Peliosanthes teta
Fotografoval Mário Duchoň, dne 10. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, horské lesy na úpatí Gunung Kerinci).