Syn.: Cenchrus setaceus (Forssk.) Morrone, Pennisetum cupreum Hitchc., nom. inval., Pennisetum erythraeum Chiov., Pennisetum macrostachyon Fresen., orth. var., Pennisetum macrostachyum Fresen., nom. illeg., Pennisetum numidicum Paris, nom. inval., Pennisetum orientale var. altissimum Chiov., Pennisetum orientale subsp. parisii Trab., Pennisetum orientale var. parisii (Trab.) Leeke, Pennisetum parisii (Trab.) Trab., Pennisetum phalaroides Schult., nom. illeg., Pennisetum ruppellii Steud., Pennisetum scoparium Chiov., Pennisetum spectabile Fig. et De Not., Pennisetum tiberiadis Boiss., Phalaris setacea Forssk.
Česká jména: dochan (Mareček 1999)
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Pennisetum setaceum
Rozšíření: Přirozený areál se rozkládá v suchých oblastech severní a východní Afriky a na Blízkém východě, od Maroka po Egypt, ve východní Africe zasahuje na jih až do Zambie a Zimbabwe. V Asii se vyskytuje od Izraele až po Jemen a Omán. Možná, že původní výskyt zahrnuje i Sicílii. Na mnoha dalších místech druh zplaněl, např. na Kanárských ostrovech, na Pyrenejském poloostrově, v jižní Africe, Austrálii, Oceánii a v jižních státech USA. V oblastech druhotného výskytu může mít místy i invazní charakter.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích, vystupuje až do výšky 3000 m, rychle kolonizuje zejména narušené plochy. Fotosyntéza probíhá C4 cestou, rostliny rychle rostou a jsou značně odolné proti suchu.
Pennisetum setaceum
Popis: Hustě trsnatá vytrvalá tráva; stébla jsou nevětvená, 40–130 cm vysoká. Listy dvouřadé, tuhé, 30–40 cm dlouhé a asi 3 mm v průměru, sivé, nadvinuté podél výrazně ztloustlé střední žilky; jazýček nahrazuje věneček chloupků. Květenství je válcovitý lichoklas 6–30 cm dlouhý, obvykle složený z jednoho přisedlého a 0–1(–2) stopkatých dvoukvětých klásků (dolní květ je samčí nebo sterilní, horní oboupohlavný), z báze klásků vyrůstají 1,6–4 cm dlouhé bělavé péřité štětinovité chlupy; klásky jsou kopinaté, (4,5–)5–7 mm dlouhé, bočně smáčknuté, na hřbetě oblé, chlupaté, dolní pleva je nejvýš 2 mm dlouhá, někdy zakrnělá, horní pleva je 2–4 mm dlouhá; pluchy dosahují vrcholu klásku. Obilka je asi 1,5 mm dlouhá.
Využití: Druh má ozdobný vzhled a je místy vysazován jako okrasná trvalka. Bylo vyšlechtěno více kultivarů, některé jsou jednoleté, jiné mají štětiny v kláscích zbarveny do růžova nebo do červena.
Pennisetum setaceumPennisetum setaceum
Pennisetum setaceum
Pennisetum setaceum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2. a 3. 10. 2015 (Omán, gov. Ad Dakhiliyah, Misfat al Abriyyin).