Syn.: Pentopetia boinensis Jum. et H. Perrier, Pentopetia cotoneaster subsp. glabra Costantin et Gallaud, Pentopetia gracilis Decne., Pentopetia reticulata Jum. et H. Perrier
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité; Asclepiadaceae R. Br. – klejichovité
Pentopetia androsaemifolia
Rozšíření: Pochází z Madagaskaru, kde se vyskytuje prakticky na celém území, ale přesahuje i na Komory.
Ekologie: Roste na různých typech stanovišť, např. na zazemněných dunách, v xerofilních křovinných formacích, v suchých typech lesní vegetace a jejích lemech, ale i na okraji skal a na místech člověkem ovlivněných. Vystupuje až do nadmořské výšky 2000 m.
Pentopetia androsaemifolia
Popis: Stálezelená dřevnatá lysá mléčící liána, latex je bílý. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, široce vejčité, 1,5–8 cm dlouhé a 1–6 cm široké, na bázi srdčité, celokrajné, na vrcholu krátce zašpičatělé. Pětičetné květy tvoří zkrácené mnohokvěté úžlabní vidlany nanejvýš 4 cm dlouhé a tvořené až 15 květy; květní stopky jsou 4–15 mm dlouhé, s krátkými listeny; kalich je až k bázi rozčleněný na úzké, přímo odstálé cípy až 3,5 mm dlouhé; koruna je nálevkovitá, s trubkou 1–3 mm dlouhou a velmi úzkými, 3,3–11,5 mm dlouhými a 1,5–2,8 mm širokými bílými až žlutozelenými cípy; cípy pakorunky jsou často pentlicovitě stočené, až 17 mm dlouhé, bílé nebo žluté; tyčinek je 5, přirostlých vrcholem ke gynostegiu, jejich prašníky tvoří kuželovitý útvar v centru květu; semeník je polospodní, čnělka je od báze volná a pod dvouklanou bliznou srostlá. Plody jsou měchýřky.
Využití: Rostlina se hojně užívá v lidovém léčitelství: jako podpůrný prostředek k posílení organismu při obřízce, k uklidnění při bolestech zubů, při kašli, žloutence, otocích, ledvinových problémech, střevních parazitech, na hemoroidy; těhotné ženy je užívají jako prostředek proti chudokrevnosti.
Poznámka: Na Madagaskaru se vyskytuje více než 20 zástupců rodu Pentopetia, které – s jedinou výjimkou – nepřesahují na africký kontinent. Tam má tento rod odlišnou druhovou skladbu; tento představený druh má ale na kontinentě nejbližší příbuzné, např. Pentopetia natalensis.
Pentopetia androsaemifolia
Pentopetia androsaemifolia
Pentopetia androsaemifolia
Pentopetia androsaemifolia
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).