Syn.: Mattuschkaea galioides Kunth, Mattuschkaea hispida Kunth
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Perama galioides
Rozšíření: Druh severu Jižní Ameriky, vyskytuje se především v Guyanské vysočině (od východní Kolumbie přes jižní Venezuelu po Guyanu), zasahuje i do Amazonie. Je to druh poměrně variabilní, literatura rozlišuje v jeho rámci několik infraspecifických taxonů, jsou hodnoceny rozdíly v délce koruny, počtu listů a především v odění rostliny.
Ekologie: Roste v jihoamerické savaně, většinou na písčitých a skalnatých stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 80 do 1100(–1600) m.
Perama galioides
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 10–20 cm dlouhou, jednoduchou nebo i chudě větvenou, lysou nebo přitiskle chlupatou. Listy vyrůstají v přeslenech po 3 nebo 4, jsou přisedlé, čárkovité až kopinaté, až 12 mm dlouhé a asi 4 mm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté, chlupaté. Květy jsou nahloučeny v terminální hlávce, která je 4,5–12 mm dlouhá, kališní cípy jsou čárkovité, koruny jsou 4četné, až 8 mm dlouhé, žluté.
Poznámka: Rod Perama v současnosti zahrnuje 14 akceptovaných druhů, všechny se vyskytují v severní části Jižní Ameriky. Starší a dnes neplatné rodové jméno Mattuschkaea vzdávalo poctu známému slezskému botanikovi Heinrichu G. von Mattuschkovi.
Perama galioides
Perama galioides
Perama galioides
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 5. a 21. 1. 2016 (Venezuela, NP Canaima).