Syn.: Clarionea comosa Phil., Clarionea humilis Phil., Clarionea laciniata Phil., Clarionea parvifolia Phil., Clarionea pedicularifolia DC., Clarionea variabilis Phil., Clarionea volckmannii Phil., Perezia laciniata Reiche, Perezia variabilis Reiche
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Perezia pedicularidifolia

Rozšíření: Jihoamerický druh, byl zjištěn v Argentině v provinciích Neuquén, Río Negro a Chubut, v Chile v regionech Bío Bío, Araucanía, Los Lagos a Aysén.

Ekologie: Roste v horských trávnících a v podrostu světlejších lesů s dominantními pabuky (Nothofagus) a blahočety (Araucaria araucana). Lokality leží v nadmořské výšce 1000–2200 m.

Perezia pedicularidifolia

Popis: Vytrvalá výběžkatá bylina, dorůstá výšky 5–35 cm; lodyha je žláznatá. Listy tvoří přízemní růžici, jsou krátce řapíkaté, peřenosečné až peřenodílné, v obrysu obkopinaté, 3,5–10 cm dlouhé a 0,5–1,5 cm široké, lysé nebo řídce žláznaté, prostřední úkrojky jsou trojúhelníkovité, 0,8–2 mm dlouhé, špičaté špičkou směřující k vrcholu listu, koncový úkrojek je tupý; 1–3 lodyžní listy jsou přisedlé, obkopinaté až čárkovitě obkopinaté, mnohem drobnější než přízemní. Úbor je jediný; zákrov je zvonkovitý, 1,1–1,9 cm dlouhý, listeny jsou 3–4řadé, kopinaté, vnější obvykle na okraji třásnité, prostřední jsou celokrajné, blanitě lemované; květů bývá 30–50, jsou oboupohlavné, pyskaté, modré, růžové nebo světle fialové, okrajové mají trubku 1–1,5 cm dlouhou a vnější pysk 1–1,5 cm dlouhý. Nažky jsou válcovité, štětinaté; chmýr je 1,1–1,7 cm dlouhý, nahnědlý.

Poznámka: Tento druh se vyznačuje jednoúbornými lodyhami a je nápadný zejména díky třásnitým vnějším zákrovním listenům.

Perezia pedicularidifolia
Perezia pedicularidifolia

Fotografoval Mário Duchoň, dne 27. 1. 2019 (Argentina, Parque nacional Nahuel Huapi, údolí Río Frías).