Syn.: Campelepis viminea Falc.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité; Asclepiadaceae R. Br. – klejichovité
Periploca aphylla
Rozšíření: Areál se táhne od Egypta přes Irák a Írán do Afghánistánu, Pákistánu a na západ Indie, na jih zahrnuje Arabský poloostrov.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích nebo na zarůstajících okrajích vádí, snáší i polopouštní podmínky. Vystupuje až do nadmořské výšky 2000 m.
Periploca aphylla
Popis: Přímý, prutovitě větvený keř, 1,8–3 m vysoký; stonky jsou sivé, lysé, obvykle bezlisté, mléčící. Listy, pokud jsou vyvinuty, jsou vstřícné, vejčité, 6–7 mm dlouhé, celokrajné, špičaté. Květenství jsou stopkaté chudokvěté úžlabní vrcholíky (založené na vidlanech), složené z 5–20 5četných vonných květů; stopky květenství jsou silné, 1,2–2,5 cm dlouhé; kalich je na bázi krátce srostlý, cípy jsou vejčité, asi 2,5 mm dlouhé; koruna je kolovitá, s kratičkou trubkou, korunní cípy jsou 2,2–6 mm dlouhé, fialové nebo vně nazelenalé, na vnitřní straně ke špičkám s chomáčkem bílých chlupů; pakorunku tvoří 5 tmavě nachových, trojdílných výrůstků, postavených proti tyčinkám, prostřední cíp je přímý nebo zkroucený, nitkovitý, až 6 mm dlouhý, lysý, postranní přirůstají k bázi korunních cípů; tyčinek je 5, jejich prašníky přirůstají k čnělce, na hřbetě jsou vlnaté, jejich konektiv vytváří přívěsky; plodolisty jsou 2, v době květu srostlé na vrcholu čnělky. Plody jsou válcovité, zakřivené, 5–10 cm dlouhé a 5–6 mm široké, široce rozestálé měchýřky; semena jsou drobná, početná, dlouze chlupatá.
Poznámka: Mladá poupata jsou konzumována jako zelenina. Latex z rostliny je v Pákistánu využíván v lidovém léčitelství.
Periploca aphyllaPeriploca aphylla
Periploca aphylla
Fotografoval Petr Procházka, dne 26. 2. 2014 (Omán, gov. Ad Dakhiliyah, Hadash).