Syn.: Periploca laevigata Aiton subsp. chevalieri (Browicz) G. Kunkel
Česká jména: svidina (Presl 1846, Mareček 1999)
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité; Asclepiadaceae R. Br. – klejichovité
Periploca chevalieri
Rozšíření: Endemit Kapverdských ostrovů v Atlantském oceánu, kde je rozšířen v severní skupině Barlavento na ostrovech Santo Antão, Santa Luzia a São Nicolau i v jižní skupině Sotavento na ostrovech Santiago, Fogo a Brava. Kapverdské rostliny někteří badatelé považují jen za poddruh druhu Periploca laevigata, který je zřejmě endemitem Kanárských ostrovů.
Ekologie: Roste na kamenitých místech na vyprahlých svazích, v kamenných tarasech a dokonce i v sopečném popelu.
Periploca chevalieri
Popis: Vždyzelený keřík s prutovitými, zpravidla zkroucenými větvemi, vysoký 1–2 m. Listy jsou vstřícné, téměř přisedlé, obkopinaté až čárkovitě obkopinaté, 2–5 cm dlouhé, kožovité, tmavozelené, celokrajné. Květy vyrůstají v krátkých vidlanovitých květenstvích v paždí listů, jsou pětičetné, mívají asi 1 cm v průměru; kališní lístky jsou krátké; korunní lístky mají kratičkou korunní trubku a úzké cípy, které jsou vně zelenavé, uvnitř purpurově hnědočervené; pakorunka je tvořena 5 trojdílnými útvary, z nichž prostřední nitkovitý výrůstek obloukovitě ční nad středem květu; gyneceum je nedokonale srostlé, za plodu se plodolisty rozestupují. Plody jsou nápadně velké, až 15 cm dlouhé, válcovité měchýřky, obsahující množství ochmýřených semen.
Poznámka: Na rozdíl od příbuzných druhů (včetně Periploca laevigata) nemá P. chevalieri tendenci se pnout po okolní vegetaci a tvoří spíše samostatné keříky.
Periploca chevalieri
Periploca chevalieri
Periploca chevalieri
Periploca chevalieri
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 9. 11. 2006 (Kapverdy, ostrov Fogo: Achada Furna, Monte Velha a Chã das Caldeiras).