Syn.: Grantia coronopifolia Benth. et Hook. f.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Perralderia coronopifolia
Rozšíření: Druh severozápadní Afriky, vyskytuje se v jižním Maroku a v saharské části Alžírska (včetně pohoří Tassili), snad zasahuje i do Mauritánie. Na jihu Maroka je rozlišován poddruh Perralderia coronopifolia subsp. purpurascens, který je zachycen i na našich snímcích.
Ekologie: Roste na suchých kamenitých a skalnatých stanovištích, v xerofilní křovinaté vegetaci, vstupuje i do pouštních oblastí. Kvete od března do června.
Perralderia coronopifolia
Popis: Vytrvalá bylina, 10–50 cm vysoká (subsp. purpurascens bývá zpravidla vyšší než nominátní poddruh), s lodyhou vystoupavou až přímou, větvenou, žláznatě chlupatou. Listy jsou poněkud dužnaté, jednou až dvakrát zpeřené, úkrojky jsou čárkovité, chlupaté. Úbory vyrůstají jednotlivě na vrcholku větví; zákrovní listeny jsou čárkovité až kopinaté, chlupaté, vnější zákrovní listeny jsou odstálé, dužnaté, dosti dlouhé, někdy dokonce přesahují květy, vnitřní listeny jsou kratší, střechovitě se překrývají; trubkovité květy jsou u nominátního poddruhu žluté, u subsp. purpurascens nachové. Plodem je nažka.
Využití: Tato rostlina je jedovatá, pro pastvu zvířat nevhodná.
Poznámka: Rod Perralderia zahrnuje v současnosti tři druhy, všechny se vyskytují v severozápadní Africe.
Perralderia coronopifolia
Perralderia coronopifolia
Perralderia coronopifolia
Perralderia coronopifolia
Perralderia coronopifolia
Fotografoval Mário Duchoň, dne 26. 3. 2012 (Maroko, Tamgalt).