Syn.: Laurus persea L., Persea drymifolia Cham. et Schltdl., Persea edulis Raf., Persea floccosa Mez, Persea gigantea L. O. Williams, Persea gratissima C. F. Gaertn., Persea leiogyna Blake, Persea nubigena L. O. Williams, Persea paucitriplinervia Lundell, Persea persea (L.) Cockerell, Persea steyermarkii C. K. Allen
Česká jména: čtveran nejlíbeznější (Presl 1846), avokádo (Valíček 1989), avokádo, hruškovec (Mareček 1999)
Čeleď: Lauraceae Juss. – vavřínovité
Persea americana
Rozšíření: Pochází ze středního Mexika. V průběhu 18. a 19. století se kultury avokáda objevily v Indonésii, Brazílii, na Blízkém východě, v jižní Africe a Austrálii; dnes se pěstuje v tropech a teplejších subtropech celého světa.
Ekologie: Avokádo je poměrně choulostivá rostlina, vyžaduje prostředí, kde teploty neklesají k bodu mrazu (některé kultivary snášejí velmi krátkodobý pokles teplot až k -1 °C), bez větších větrů, protože vítr omezuje opylování a způsobuje opad mladých plodů. Je náročné i na půdu: vyžaduje kypré, dobře provzdušněné půdy, nesnáší ani stopy soli, kterou nesmí obsahovat ani voda užitá k závlahám. Zvláštností je, že na témže jedinci jsou některé květy protandrické (tyčinky dozrávají dříve než pestík), jiné protogynické (pestík dozrává před tyčinkami).
Persea americana
Popis: Stálezelený strom až 20 m vysoký. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité až eliptické, 12–25 cm dlouhé, celokrajné, na vrcholu tupé nebo krátce zašpičatělé. Květy jsou drobné, tvoří latovité květenství; jednotlivé květy jsou trojčetné, s 2 kruhy nenápadných, volných, žlutozelených okvětních lístků, tyčinky tvoří 4 kruhy, z nichž vnější tvoří tyčinky fertilní, prostřední jsou staminodia a vnitřní je přemeněn na nektaria. Gyneceum tvoří jediný plodolist obsahující bazální placentu s jediným vajíčkem. Plodem je elipsoidní, vejcovitá až hruškovitá, 7–20 cm dlouhá a 100–1000 g těžká bobule se zeleným až černým vnějším oplodím, máslovitým mezokarpem a velkým, 5–6,5 cm dlouhým semenem.
Persea americana
Využití: V současné době se pěstuje mnoho kultivarů lišících se tvarem plodů, barvou slupky i dužniny. Plody mají vysokou nutriční hodnotu, obsahují velmi mnoho tuku, který tvoří z větší části nenasycené mastné kyseliny, dále vitaminy a značné množství vlákniny.
Persea americanaPersea americana
Persea americanaPersea americana
Persea americana
Persea americana
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13. a 17. 9. 2008 (Réunion, St-Philippe a Palmiste Rouge) a 3. a 13. 2. 2011 (Seychely, Mahé: Les Canelles; Praslin: Anse Volbert).