Syn.: Polygonum capitatum Buch.-Ham. ex D. Don, Cephalophilon capitatum (Buch.-Ham. ex D. Don) Tzvelev
Česká jména: rdesno hlavaté (Mareček 1999)
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Persicaria capitata
Rozšíření: Druh pochází z jihovýchodní Asie – východní Himálaj, Čína, Barma, Nepál, Indočína. Naturalizovaný v části Austrálie, Japonska, Severní Ameriky, na některých tichomořských ostrovech (Havajské ostrovy), v jižní Africe i na Azorech. Často pěstovaná okrasná rostlina v teplých bezmrazých oblastech, v mírném pásmu jako letnička. V tropech snadno zplaňuje a může se stát obtížným plevelem.
Ekologie: Roste ve společenství křovin a trávníků, ale i v blízkosti lidských sídel a kolem cest, v nadmořské výšce od 600 až do 3500 m. Při pěstování vyžaduje polostín, vlhko, mírně humózní půdu.
Persicaria capitata
Popis: Poléhavá, většinou vytrvalá bylina, dorůstá výšky 15–30(–50) cm. Celá rostlina je většinou pokrytá řídkými odstálými chlupy, někdy lysá. Plazivé dlouhé výhony vyrůstají z dřevnatějících kořenů. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, široce vejčité nebo eliptické s klínovitou bází, zašpičatělé, s objímavou pochvou, dlouhé až 5 cm, široké do 3 cm, olivově zelené, s výraznou růžovou až červenohnědou kresbou – pruhy nebo skvrnami, okraje načervenalé, obrvené vícebuněčnými chlupy. Lodyhy, stopky a okraje listů načervenalé, purpurové nebo hnědavé. Květenství je terminální, vejčité hlávky na tenkých stopkách až 4 cm dlouhých jsou asi 1–2 cm dlouhé a široké 0,7–1,8 cm, jednotlivé květy jsou drobné, pětičetné, světle růžové. Plodem je trojhranná nažka, asi 2 mm dlouhá, tmavě hnědá. Rostlina páchne po močovině.
Využití: V mírném pásmu se používá v několika odrůdách jako jednoletá kobercovitě se rozrůstající skalnička, do truhlíků nebo na záhony. Kvete od června až do září. Je zajímavá spíše olistěním, i když dostatečně kvete.
Persicaria capitata
Persicaria capitata
Persicaria capitata
Fotografováno ve dnech 31. 5. 2008 (Portugalsko, Madeira) a 25. 11. 2010 (Réunion, Bourg-Murat).