PERSICARIA MINOR (Huds.) Opiz – rdesno menší / horčiak menší

Syn.: Polygonum minus Huds., Polygonum persicaria subsp. minus (Huds.) Čelak.
Česká jména: broskovec menší (Opiz 1852), rdesno menší (Domin et Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: rdesno menšie (Dostál 1950), horčiak menší (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité

Persicaria minor

Rozšíření: Mírné pásmo Eurasie (od Británie až po ruský Přímořský kraj na Dálném východě), druhotně v Severní Americe a Austrálii.
U nás hojně až roztroušeně v celém území. Těžiště výskytu je v termofytiku až mezofytiku, v oreofytiku roztroušeně až vzácně. Hojnost v jednotlivých letech značně kolísá.

Ekologie: Rybniční okraje, obnažené půdy v poříčí toků, příkopy, mokřiny v okolí komunikací a jiná narušená vlhká místa na nejrůznějších podkladech. Druh kvete od června do září.

Persicaria minor

Popis: Jednoleté byliny s přímou, vystoupavou až poléhavou, nejčastěji 10–20 cm vysokou, větvenou, v uzlinách neznatelně ztlustlou lodyhou s tenkými postranními větvemi. Čepel listů podlouhle kopinatá až čárkovitá, na líci zelená až tmavě zelená, často s tmavou skvrnou, lysá, na rubu na žilkách krátce chlupatá, řapík krátký, oddělující se od botky v dolní polovině, botky k lodyze volně přitisklé, na vrcholu uťaté, dlouze brvité, brvy 1–4 mm dlouhé. Květenství řídké, válcovité, přetrhované lichoklasy. Okvětí 2,0–2,5 mm dlouhé, zelenavé s pěti cípy v horní části bělavými nebo narůžovělými. Plodem je čočkovitá nažka.

Záměny: Podobné rdesno řídkokvěté (Persicaria mitis) se liší širšími, úzce vejčitými až eliptickými čepelemi listů.

Persicaria minor
Persicaria minor
Persicaria minor

Fotografováno dne 27. 8. 2011 (Česko, u Lužné na Rakovnicku).