Syn.: Ampelygonum perfoliatum (L.) Roberty et Vautier, Chylocalyx perfoliatus (L.) Hassk. ex Miq., Echinocaulon perfoliatus (L.) Hassk., Fagopyrum perfoliatum (L.) Raf., Polygonum arifolium var. perfoliatum L., Polygonum perfoliatum L., Tracaulon perfoliatum (L.) Greene, Truellum perfoliatum (L.) Soják
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Persicaria perfoliata
Rozšíření: Východoasijský druh s velkým areálem táhnoucím se od Indie a Nepálu přes východní Čínu, ruský Dálný východ a Koreu až do Japonska, k jihu zasahuje přes Filipíny, Malajsii a Indonésii až na Papuu-Novou Guineu. Byl zavlečen i do Severní Ameriky, kde kolonizoval především severovýchod USA, jeho šíření zde má invazivní charakter. Přechodně byl v minulosti potvrzen také v Oregonu a kanadské Britské Kolumbii. Snad se objevil i v Zakavkazsku a Turecku. Na území Evropské unie velmi pravděpodobně dosud nebyl jeho výskyt zaznamenán, přesto byl Evropskou komisí prohlášen za problematický druh a prováděcím nařízením 2016/1141 byl v EU prohlášen za nežádoucí druh, který je nutné bezodkladně a střelhbitě likvidovat.
Ekologie: Roste většinou na ruderálních stanovištích, při okraji plantáží a polí, podél cest, na stanovištích vlhkých, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2300 m.
Persicaria perfoliata
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou popínavou, 0,8–2(–7) m dlouhou, větvenou, trnitou. Listy jsou střídavé, řapíky jsou 3–8 cm dlouhé, řídce ostnité, listové čepele jsou trojúhelníkovitě štítnaté, 4–6 cm dlouhé a 5–8 cm široké, na bázi uťaté až mělce srdčité, na vrcholu špičaté nebo tupé, na líci lysé, na rubu podél žilek řídce ostnité; botky jsou trubkovité, s bylinným okrouhlým křídlem, dosahujícím průměru 1,5–3 cm. Květenství je terminální nebo axilární, klasnaté, 1–3 cm dlouhé; listeny jsou vejčité až okrouhlé; okvětí je bílé nebo narůžovělé, 5četné; okvětní lístky jsou eliptické, asi 3 mm dlouhé; tyčinek je 8, čnělky 3. Plodem je černá kulovitá nažka, s průměrem 3–4 mm.
Využití: V Číně je tato rostlina používána v tradiční medicíně.
Persicaria perfoliata
Persicaria perfoliata
Persicaria perfoliata
Fotografoval Mário Duchoň, dne 5. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, okolí obce Singkam západně od jezera Toba).