Syn.: Menabea venenata Baill.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité; Asclepiadaceae R. Br. – klejichovité
Pervillaea venenata
Rozšíření: Endemický druh ostrova Madagaskar, jsou tu rozlišovány dva poddruhy: nominátní se vyskytuje na západě ostrova, areál poddruhu P. v. subsp. macrantha leží zřejmě jižněji, v jižní části centrálních hor ostrova (na našich snímcích).
Ekologie: Roste v aridních oblastech, v křovinách i lemech opadavých lesů, na skalách, útesech i kamenitých svazích, na písčitých a kamenitých půdách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete od července do listopadu.
Pervillaea venenata
Popis: Nízký keř, nanejvýše 150 cm vysoký, chudě větvený, celý hustě chlupatý. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, úzce až široce eliptické, 1,5–4,5 cm dlouhé a 1–2 cm široké, na bázi uťaté nebo lehce srdčité, na vrcholu tupé nebo špičaté, celokrajné, s vyniklými žilkami, chlupaté. Květenství je úžlabní, vrcholičnaté; listeny jsou 3–5 mm dlouhé; květy jsou oboupohlavné, 5četné, květní stopky jsou 2 mm dlouhé; kališní lístky 1,5–3,7 mm dlouhé, hustě chlupaté; korunní trubka je 1,5–2,5(–3,8) mm dlouhá, krátce chlupatá, korunní cípy jsou 4–11 mm dlouhé a 1–2,5 mm široké, světle žluté až žluté s načervenalými skvrnami uvnitř. Plody jsou úzce vejcovité měchýřky, 6–10 cm dlouhé, hustě chlupaté.
Využití: Na Madagaskaru se nastrouhaný kořen někdy používá jako projímadlo a dávidlo, k léčbě bolesti břicha, pohlavních a jaterních chorob. Jeho užívání je však značně riskantní, jedná se totiž o mimořádně jedovatou rostlinu, konzumace třeba jen nevelkého kousku kořene přináší údajně smrt během půlhodinky.
Poznámka: Rod Pervillaea zahrnuje asi 6 taxonů, vyskytují se na Madagaskaru a Mauriciu. Byl pojmenován na počest francouzského botanika Augusta Pervilléa (zemřel 1868), který se zasloužil o poznání květeny nejen Madagaskaru, ale i Réunionu, kam se v roce 1837 přestěhoval, a Seychel. S jeho jménem se setkáme například i u seychelské láčkovky Nepenthes pervillei nebo madagaskarského keře Pongamiopsis pervilleana.
Pervillaea venenata
Pervillaea venenata
Pervillaea venenata
Pervillaea venenata
Pervillaea venenata
Pervillaea venenata
Fotografovaly Ljuba Procházková, dne 1. 11. 2014, a Jindřiška Vančurová, dne 12. 10. 2016 (Madagaskar, NP Isalo).