PETIVERIA ALLIACEA L.

Syn.: Petiveria corrientina Rojas Acosta, Petiveria foetida Salisb., nom. illeg., Petiveria hexandria Sessé et Moc., Petiveria ochroleuca Moq., Petiveria octandra L., Petiveria paraguayensis D. Parodi
Čeleď: Phytolaccaceae R. Br. – líčidlovité

Petiveria alliacea

Rozšíření: Neotropický druh s rozsáhlým areálem táhnoucím se od středního Mexika a Floridy přes Antily, celou Střední Ameriku a sever Jižní Ameriky až do jihovýchodní Brazílie, neandské části Bolívie, Paraguaye a severní Argentiny. Byl zavlečen i do Indie, na Sri Lanku a do některých zemí afrických.

Ekologie: Roste ve vlhkých i suchých tropických lesích a v křovinaté vegetaci, vystupuje i na stanovištích narušovaných lidskou činností, v okolí polí a plantáží, kolem cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m.

Petiveria alliacea

Popis: Aromatická vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 50–100(–150) cm dlouhou, na bázi dřevnatou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až obvejčité, 5–16(–20) cm dlouhé a 2–6(–8) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, jemně chlupaté. Květenství je terminální nebo axilární, hroznovité, poměrně chudé, 15–40 cm dlouhé; okvětní lístky jsou 4, nestejné, čárkovité, bílé nebo nazelenalé, někdy bledě růžové, asi 3–5 mm dlouhé; tyčinek je 8, jsou asi 3 mm dlouhé. Plodem je nažka, asi 8 mm dlouhá.

Využití: Rostlina silně zapáchá po česneku, používá se jako repelent odpuzující hmyz. Uplatnění však nachází rovněž v tradiční medicíně.

Poznámka: Rod Petiveria je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh. James Petiver (asi 1665–1718), na kterého odkazuje rodové jméno, byl anglický lékárník.

Petiveria alliacea
Petiveria alliacea
Petiveria alliacea
Petiveria alliacea

Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 10. 2019 (Mexiko, stát Chiapas, břehy řeky Río Grijalva, u kaňonu El Sumidero).