Syn.: Phacelia alpina Rydb., Phacelia leucophylla Torr.
Čeleď: Boraginaceae Juss – brutnákovité; Hydrophyllaceae R. Br. – stružkovcovité
Phacelia hastata
Rozšíření: Roste v západní polovině Severní Ameriky od jižních částí Britské Kolumbie a Alberty po Nebrasku a Kalifornii.
Ekologie: Součást vegetace na skalnatých stanovištích, suchých loukách a lesních světlinách až do subalpínského stupně. Lokality leží v nadmořské výšce 400–2500 m.
Phacelia hastata
Popis: Vytrvalá bylina s kůlovým kořenem, vystoupavé až přímé lodyhy vyrůstají po několika v trsech, jsou stříbřitě chlupaté, 20–50 cm vysoké. Přízemní listy jsou nahloučené v růžici, řapíkaté, kopinaté, 6–12 cm dlouhé, odstále stříbřitě chlupaté; lodyžní listy jsou tvarově podobné, střídavé, přisedlé, směrem k vrcholu lodyhy se zmenšují. Květenství je soubor hroznovitě uspořádaných vijanů; květy jsou 5četné; kalich je chlupatý, s čárkovitými cípy; koruna je nálevkovitá, 4–7 mm dlouhá i široká, bělavá, světle fialová až tmavě purpurová; 5 tyčinek výrazně vyčnívá z koruny; gyneceum tvoří svrchní semeník. Plody jsou dvoupouzdré tobolky, v pouzdře je po 1–3 semenech.
Phacelia hastata
Phacelia hastata
Phacelia hastata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 29. 7. a 2. 8. 2007 (Kanada, Alberta: Waterton Lakes NP, Rowe Creek a Britská Kolumbie: Manning Provincial Park, Strawberry Flats).