Syn.: Eutoca sericea Graham
Čeleď: Boraginaceae Juss – brutnákovité; Hydrophyllaceae R. Br. – stružkovcovité
Phacelia sericea
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od Aljašky přes Yukon, Britskou Kolumbii, Albertu, Washington a Montanu až po stát New Mexico a severní Kalifornii.
Ekologie: Roste ve světlých lesích a na subalpinských loukách a svazích, v nadmořských výškách od 1100 do 2300 m. Kvete od června do srpna.
Phacelia sericea
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 10–20 cm vysokou, stříbřitě oděnou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 3–12 cm dlouhé, peřenosečné, úkrojky jsou úzce kopinaté až čárkovité, chlupaté. Květenství je terminální, tvořené souborem hroznovitě uspořádaných vijanů, květy jsou 5četné; kalich je chlupatý, až k bázi členěný, s čárkovitými cípy; koruna je nálevkovitá, tmavě purpurová až modrá, tyčinky přesahují korunu 2–3krát. Plodem je tobolka, 4–6 mm dlouhá.
Poznámka: Druhy rodu Phacelia jsou schopny hyperakumulovat minerální látky, včetně zlata. Rod zahrnuje více než 150 druhů, které se vyskytují v Severní a Jižní Americe. Většina z nich je rozšířena v pouštních oblastech západní části USA a v severním Mexiku.
Phacelia sericea
Phacelia sericeaPhacelia sericea
Fotografováno v červenci 2009 (Kanada, British Columbia, Idaho Peak).