PHAEOLEPIOTA AUREA (Matt.) Maire – bedlovnice zlatá / zrnuľa zlatá

Syn.: Agaricus aureus Matt., Agaricus spectabilis Fr., Agaricus vahlii Schumach., Cystoderma aureum (Matt.) Kühner et Romagn., Fulvidula spectabilis (Fr.) Romagn., Gymnopilus spectabilis (Fr.) Singer, Gymnopilus spectabilis (Fr.) Singer, Lepiota pyrenaea Quél., Pholiota aurea (Matt.) Sacc., Pholiota spectabilis (Fr.) P. Kumm., Pholiota vahlii (Schumach.) Weinm., Rozites spectabilis (Fr.) Singer, Togaria aurea (Matt.) W. G. Sm.
Česká jména: šupinovka zlatá (Veselý et Kotlaba 1972), bedlovnice zlatá (Antonín 2006)
Slovenská jména: zrnuľa zlatá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Agaricaceae Chevall. – pečárkovité
Phaeolepiota aurea
Rozšíření: Vyskytuje se v Eurasii a Severní Americe. Jediný druh rodu.
Ekologie: Roste většinou na stanovištích dotčených lidskou činností, na půdách bohatých na dusík, často v kopřivách pod olšemi, při okrajích cest, v parcích, ale i listnatých nebo jehličnatých lesích. Na stanovištích se objevuje od srpna do října.
Popis: Klobouk dosahuje průměru 5–20(–25) cm, je nejprve polokulovitý, později zvoncovitý, mírně vrásčitý, zrnitě šupinkatý, žlutý až skořicově hnědý, lupeny jsou okrové až okrově hnědé. Třeň je válcovitý, 8–15(–20) cm vysoký a dosahuje 1–3 cm v průměru, je nažloutlý, nad prstenem hladký, pod ním šupinkatý a tmavší, prsten je výrazný, nálevkovitý, blanitý, na rubu zrnitý, nažloutlý až žlutohnědý. Dužnina je bledě žlutá.
Využití: Jedlá houba, ne však příliš častá.
Phaeolepiota aurea
Phaeolepiota aurea
Phaeolepiota aurea
Fotografováno v září 2012 (Kanada, Britská Kolumbie, Burton).