Syn.: Helichrysum rochetii Delile, nom. inval., Phagnalon hypoleucum Sch. Bip. ex Oliv. et Hiern
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Phagnalon abyssinicum
Rozšíření: Endemit vysokohoří ve střední a severní části Etiopie.
Ekologie: Roste na skalnatých svazích a skalních teráskách, většinou na čedičovém podkladu, řidčeji i v podrostu světlého afromontánního lesa s Erica arborea a Hagenia abyssinica. Lokality leží v nadmořských výškách 2200–3850 m.
Phagnalon abyssinicum
Popis: Nízký prutovitě větvený aromatický keřík, dorůstá výšky až 0,5 m; větvičky jsou bíle plstnatě chlupaté. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, 2–6(–12) cm dlouhé a 0,2–06(–1) cm široké, na bázi srdčitě objímavé, poněkud sbíhavé, na okraji podvinuté, drobně zoubkované, špičaté až lehce hrotité, na líci pavučinatě chlupaté až olysalé, na rubu hustě bíle plstnaté. Květenství tvoří chocholičnatě uspořádané úbory na 6–7 cm dlouhých, bíle plstnatých stopkách, mají 1–1,2(–1,5) cm v průměru; vnější zákrovní listeny jsou vejčité, 2,5–3 mm dlouhé, tupé, téměř lysé nebo na bázi chlupaté, uprostřed tmavohnědé, s blanitým, poněkud zvlněným nebo zoubkovaným okrajem, a odstávající špičkou, prostřední jsou asi 5 mm dlouhé, lysé, tupé nebo zašpičatělé, úzce kopinaté, vnitřní jsou nejužší; květů je 35–50, oboupohlavných, trubkovitých, asi 5 mm dlouhých, žlutavých, řídce chlupatých, na vrcholu s 5 zoubky; tyčinky jsou vyniklé, bliznová ramena jsou nestejná. Nažky jsou téměř 1 mm dlouhé, oblé, řídce chlupaté, chmýr tvoří 6–7 bílých, nestejných, 6–9 mm dlouhých drsných štětin.
Poznámka: Do subsaharské Afriky zasahuje celkem 6 druhů rodu, z nich 4 se vyskytují v etiopských horách. Ostatních asi 35 druhů je vázáno na pruh táhnoucí se od Makaronésie přes Středozemí a Blízký východ až do podhůří Himálaje.
Phagnalon abyssinicum
Phagnalon abyssinicum
Phagnalon abyssinicum
Fotografováno dne 6. 11. 2013 (Etiopie, Lalibela, masiv Abuna Yosef, Lay Amba).