Syn.: Bletia tankervilleae (Banks ex L’Hér.) R. Br., Calanthe bachmaensis Gagnep., Calanthe speciosa Vieill., nom. illeg., Dendrobium veratrifolium Roxb., Limodorum incarvillei Pers., Limodorum incarvillei Blume, nom. illeg., Limodorum spectabile Salisb., Limodorum tankervilleae Banks ex L’Hér., Pachyne spectabilis (Salisb.) Salisb., Phaius blumei Lindl., Phaius carronii F. Muell., Phaius giganteus Hemsl., Phaius grandiflorus Rchb. f., Phaius grandifolius Lour., Phaius grandifolius Lindl. ex Wall., nom. inval., Phaius incarvillei (Pers.) Kuntze, Phaius leucophaeus F. Muell., Phaius oweniae Sander, Phaius sinensis Rolfe, Phaius veratrifolius (Roxb.) Lindl., Tankervillia cantoniensis Link
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Phaius tankervilleae
Rozšíření: Druh s velkým areálem od střední Číny a jižního Japonska (ostrov Kjúšú), Nepálu a Srí Lanky po Malajsii, dále roste v Indonésii, na Nové Guinei a v severovýchodní Austrálii, v Oceánii od Palau a Nové Kaledonie až po Cookovy ostrovy. Pěstován je ve vlhkých tropech, případně i subtropech celého světa a hlášeno je i invazní zplaňování, např. z Havaje, Floridy a Portorika.
Ekologie: Terestrická orchidej, v přírodě roste na mokrých polostinných stanovištích, zejména v bažinatých lesích, vyhledává humusem dobře zásobenou půdu s kyselou reakcí.
Phaius tankervilleae
Popis: Statná vytrvalá bylina vysoká 1–1,3(–2) m, roste často v trsech; tvoří kulovité až elipsoidní, 5–7,5 cm dlouhé a asi 2 cm široké kořenové hlízy. Listy vyrůstají v počtu 3–5, jsou řapíkaté, kopinaté, 50–80 cm dlouhé a 10–15 cm široké, celokrajné, špičaté, se souběžnou řasnatou žilnatinou. Stvol je na bázi obalen blanitými pochvami, na jeho vrcholu se tvoří hrozen 4–16(–20) velkých vonných květů, podepřených listeny; květy mají 7,5–8 cm v průměru; 3 vnější okvětní lístky jsou podlouhlé až kopinaté, 4–5 cm dlouhé a 1–1,5(–2) cm široké, špičaté, vně bělavé, uvnitř růžové, později hnědnoucí; 2 vnitřní okvětní lístky jsou podobné vnějším, ale obkopinaté a poněkud užší; pysk je kornoutkovitý, asi 5 cm dlouhý, na vrcholu zvlněný, trojlaločný, 4–5 cm v průměru, uvnitř chlupatý, v ústí sytě růžový až nachový a uvnitř žlutý, vnější laloky jsou zaokrouhlené, prostřední je uťatý; ostruha je válcovitá, asi 1 cm dlouhá, zakřivená, na konci uťatá až vykrojená; sloupek je asi 2,5 cm dlouhý; semeník je spodní. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Jako orchidej podléhá ochraně mezinárodní obchodní úmluvy CITES, místy (např. v Austrálii) je považován za ohrožený.
Poznámka: Dosti snadno se pěstuje, ve vlhkých tropech je často vysazován do záhonků.
Phaius tankervilleaePhaius tankervilleae
Phaius tankervilleae
Phaius tankervilleae
Phaius tankervilleae
Phaius tankervilleae
Phaius tankervilleae
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 18. a 20. 2. a 1. 3. 2009 (Kostarika, distr. Alajuela: La Garita; La Fortuna; distr. Cartago: Orosí; rostliny z kultury), Mário Duchoň, dne 12. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, Sitomba).