PHALAENOPSIS PARISHII Rchb. f.

Syn.: Doritis parishii (Rchb. f.) T. Yukawa et K. Kita, Grafia parishii (Rchb. f.) A. D. Hawkes, Polychilos parishii (Rchb. f.) Shim
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Phalaenopsis parishii
Rozšíření: Jihovýchodní Asie – vyskytuje se v oblasti od severovýchodní Indie (předhůří východní části Himálaje a stát Assam) přes Barmu a Thajsko snad až do Vietnamu.
Ekologie: Epifytní orchidej rostoucí na mechem porostlých kmenech stromů, obvykle do nadmořské výšky okolo 500 m.
Popis: Vytrvalá bylina. Lodyha je silně zkrácená, s listy dvouřadě nahloučenými, eliptickými až obvejčitými, 7–12 cm dlouhými a 4–5 cm širokými, dužnatými; stvoly jsou 5–14 cm dlouhé, květenství je hroznovité, vzácně až latnaté, 3–7květé; květy jsou drobné, jen asi 2 cm v průměru, okvětní lístky jsou bělavé, pysk je trojúhelníkovitý, okrový nebo načervenalý až nachový, dlouze brvitý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druhu přísluší ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Využití: Rod Phalaenopsis zahrnuje zhruba 40–50 druhů. Avšak je velmi oblíbeným u zahradnických firem a specializovaných šlechtitelů, četné selektované formy i hybridní rostliny tohoto rodu patří k běžnému sortimentu snad každého supermarketu. Pěstitelé většinou oceňují jejich vysokou produkci květů, která je spojená i s jejich dobrou trvanlivostí a samozřejmě i výraznou dekorativností. Nejvíce se o rozšíření těchto kultonů v minulosti zasloužily francouzské a americké zahradnické firmy. Kromě hybridů mezidruhových se v kolekcích objevují i hybridi mezirodoví (např. s rody Euanthe, Renanthera, Vanda aj.).
Poznámka: Rodové jméno je složeno z řeckých slov falaina (můra) a opsis (vzhled) – Karl Ludwig von Blume se tedy nejspíše pokoušel přirovnat tvar květu této rostliny k nočnímu motýlkovi.
Phalaenopsis parishii
Phalaenopsis parishii
Phalaenopsis parishii
Fotografováno dne 16. 4. 2011 (rostliny pocházejí z kultury – Brno, skleník Botanické zahrady a arboreta Mendelovy univerzity).