Česká jména: lesknice kanárská (Domin-Podpěra 1928, Dostál 1950), chrastice kanárská (Kubát 2002)
Slovenská jména: lesknica kanárska (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae Burnett – lipnicovité
Phalaris canariensis
Rozšíření: Druh je původní pravděpodobně na Kanárských ostrovech, na severu Alžírska, v Libyi a Egyptě, snad i na jihu Evropy. Bývá pěstován v řadě oblastí světa a zplaňuje. Druhotně se tak vyskytuje na Azorských ostrovech, v převážné části Evropy, v asijském Turecku, pákistánském Belúdžistánu, střední Číně (Hebei, Shanghai) a na Tchaj-wanu, ve značné části Severní Ameriky (kromě nejsevernějších oblastí), v Mexiku, Kolumbii, Peru, jižní části Brazílie (São Paulo, Paraná, Rio Grande do Sul, Santa Catarina), v Uruguayi, Argentině (od severu až po Ohňovou zemi) a jižní polovině Chile, zaznamenán byl i na Havajských ostrovech, v Austrálii a Tasmánii.
Ekologie: Vyskytuje se na obhospodařovaných polích nebo na okrajích cest či silnic, často v ruderálních společenstvech. Kvete v červnu a červenci.
Phalaris canariensis
Popis: Jednoletá travina bez sterilních výhonků, vysoká 15–40 cm, rostoucí většinou v malých trsech. Stébla jsou přímá nebo na bázi vystoupavá, tuhá, hladká. Listové pochvy jsou nafouklé, hladké nebo slabě drsné, jazýčky 3–8 mm dlouhé, na okraji mírně rozdřípené, čepele zúžené ve velmi štíhlou špičku. Lata klasovitě stažená, hustá, vejcovitá až podlouhle vejcovitá, 2–3 cm dlouhá, klásky jednokvěté, vnější plevy široce křídlaté.
Využití: Druh bývá pěstován jako ozdobná tráva nebo pro obilky, které jsou krmivem pro ptáky.
Poznámka: Chrastice kanárská bývá literaturou většinou velmi jednoznačně uváděna jako druh původem z Kanárských ostrovů. Sama kanárská botanická literatura si však jeho původností na těchto ostrovech není zcela jistá, označuje ji jen za pravděpodobnou. Jeho makaronéskou původnost nejspíš konstatuje pouze Linné v popisu druhu přiděleným druhovým jménem a poznámkou Habitat in Europa australi, Canariis.
Phalaris canariensisPhalaris canariensis
Phalaris canariensis
Phalaris canariensis
Phalaris canariensis
Fotografováno dne 11. 8. 2013 (u obce Veltěže).